Unirea Dej revine în fruntea Ligii 2, după 2-1 la Târgu Jiu

În a zecea etapă din Liga 2, echipa de fotbal Unirea Dej a învins, scor 2-1, formația ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Partida dintre ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu și FC Unirea Dej s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul Municipal Târgu Jiu. Elevii lui Dragoș Militaru au deschis scorul în minutul 36. David Maftei a centrat de pe partea dreaptă și Angelo Cocian a marcat sub transversală, din 6 metri. Avantajul oaspeților a durat doar patru minute, căci Denis Brînzan a egalat cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Toma de pe partea stângă.

Cu trei minute înainte de pauză, Florin Blaj a marcat un eurogol de la 25 metri și Unirea Dej a intrat în avantaj la cabine. După reluare, gorjenii au alergat după egalare, însă nu au reușit să-l mai învingă pe Claudiu Chindriș și partida s-a încheiat cu victoria dejenilor, 2-1.

În urma acestui succes, la jumătatea sezonului regular, cu 21 de puncte acumulate în 10 etape, Unirea Dej revine în fruntea Ligii 2.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Opric – Dănescu, Core, Rogac, Pîrcălabu, Răsdan (C), Brînzan, Toma, Dodoi, Dulca, Dragu. Rezerve: Krupenschi – Sîrbu, Ad. Stoian, Băican, Țegle, Banu, Vespe, Geană, Istrate. Antrenor secund: Bogdan Chiriac.

FC Unirea Dej: Chindriș – Maftei, D. Pop, Burdeț, Buta, Kereki, Ad. Pop, Chira, Cocian, Al. Pop, Blaj (C). Rezerve: Railean – Gîț, Al. Militaru, Bogdan, Călugăr, Fulga, Greu, An. Pop, Roș. Antrenor: Dragoș Militaru.