Unirea Dej s-a impus în cinci seturi cu ”U” Cluj, ”lanterna roșie” a Diviziei A1

Echipa de volei Unirea Dej a învins, ieri după-amiază, ”U” Cluj cu scorul de 3-2 și mai adaugă două puncte în clasamentul Diviziei A1.

Meciul – care a contat pentru a XVIII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin – s-a disputat ieri, cu începere de la ora 17, în Cluj-Napoca. ”U”-iștii (ultimul loc în clasament înaintea confruntării cu Unirea) au început mai bine meciul de pe teren propriu și s-au impus în primul set cu 27-25.

Dejenii au controlat ostilitățile în actul secund și au egalat la unu pe tabelă (25-22). Tot oaspeții și-au adjudecat și setul cu numărul trei, 30-28, pentru ca mai apoi sportivii din Cluj-Napoca să trimită meciul în decisiv, câștigând cu 25-16 runda a patra.

Elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi nu s-au dat bătuți, au turat motoarele și s-au impus la o diferență de trei puncte în decisiv (15-12). În urma acestei victorii în cinci seturi, dejenii mai adaugă două puncte în clasamentul Diviziei A1 și ocupă locul 6.

Pentru Unirea Dej urmează un nou meci în deplasare, cu CSM Arcada Galați.