Unirea Dej – Unirea Jucu 1-2. Punct pierdut de gazde în ultimele 20 de minute FOTO/VIDEO

Unirea Dej - Unirea Jucu fotbal (4)

Clubul de fotbal Unirea Dej a pierdut cu 2-1 meciul disputat în această după-amiază, pe teren propriu, contra formației Unirea Jucu. Partida a contat pentru etapa a XVII-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Prima ocazie de gol s-a înregistrat în minutul 4. Chiș a centrat de pe partea dreaptă, Luca a lovit balonul cu capul, însă mingea a mers pe lângă poartă. În minutul 26, Turcu a trimis pentru Mîndrușcă, însă acesta a fost preluat de unul dintre fundașii Unirii și a ratat reluarea. Uniriștii au replicat prin Moldovan, șutul său de la marginea careului mare mergând pe lângă poartă. Același fotbalist și-a încercat norocul în minutul 34, însă Vaida a fost la post.

Blaga și-a salvat și el echipa la faza imediat următoare, șutul lui Alex Pop fiind parat de portar. Goalkeeper-ul Unirii nu a mai putut să facă același lucru în minutul 37, când același fotbalist a pătruns cu ușurință în careu, a pasat pentru Luca, care, cu latul, a îndeplinit o simplă formalitate. La ultima fază a primei reprize, Turcu a executat o lovitură liberă, însă Mîndrușcă nu s-a înălțat suficient și nu a atins mingea, deși nu se afla nimeni lângă el.

Imediat după reluare, în minutul 52, Găbruș a executat o lovitură liberă de la 35 de metri, balonul nu a fost deviat de nimeni și s-a scurs în poartă. Trei minute mai târziu, Moldovan a încercat un lob de 40 metri, însă nu a ”atins” ținta. Golul avea să vină cu 20 de minute înainte de final, în poarta Unirii, chiar în urma unui lob. Alex Pop a reușit în urma unei execuții spectaculoase să îl învingă pentru a doua oară pe Blaga.

Până la final, Florin Pop l-a mai întins pe Vaida, iar Unirea a rămas în 10 oameni după ce Moldovan s-a accidentat, toate schimbările fiind făcute de Gică Barbu la acel moment. Dejenii puteau egala la una dintre ultimele faze ale meciului, după o lovitura liberă executată de Găbruș. Portarul Jucului a scăpat balonul din mâini, dar Blaj nu a reușit să trimită balonul în poartă din numai 4 metri.

Unirea Dej – Unirea Jucu s-a încheiat 1-2, iar dejenii rămân cu numai 10 puncte în clasament.

FC Unirea Dej: 1. Blaga, 5. Bene A., 13. Bud, 6. Kovacs, 12. Pop Florin, 10. Găbruș, 20. Băieșu, 7. Bogdan, 3. Plaian, 18. Blaj, 9. Moldovan. Rezerve: 23. Dani Sergiu, 2. Prodan, 8. Ciaca, 15. Itu Cr., 17. Itu Cătălin, 11. Papp Alex, 14. Bene C. Antrenor: Gică Barbu.

Unirea Jucu: 1. Vaida, 4. Mureșan, 16. Turcu, 30. Chiș, 20. Tothăzan, 7. Mănășturean, 6. Mocan, 15. Mîndrușcă, 10. Pop Alex, 13. Luca, 2. Hîmpea. Rezerve: 12. Szekely, 8. Negură, 18. Moț, 9. Pop Vlad, 5. Pop Sergiu, 17. Medrea, 19. Socaci. Antrenor: Costică Olariu.