Unirea se întoarce la Dej cu un punct, după duelul cu Spartac

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 2-2, cu Progresul 1944 Spartac, în a opta etapă din Liga 2.

Partida dintre Progresul Spartac și Unirea Dej a avut loc astăzi, cu începere de la ora 11, la Centrul Național de Fotbal Buftea. Uniriștii au început extrem de prost meciul, cu gol primit în minutul 2. Lixandru a centrat în fața porții, balonul a trecut de dejenii aflați la prima bară, inclusiv de goalkeeper-ul Railean, și Stefan Visic a pus latul din doi metri. Florin Blaj a reușit să egaleze în minutul 22, cu o execuție de la 15 metri, pe jos, la prima bară.

Elevii lui Dragoș Militaru au rămas în inferioritate numerică în minutul 37. Denis Roș a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de pe teren. La zece minute după reluare, în urma unui corner de pe partea stângă, Cristian Chira a adus Unirea în avantaj pe tabelă. Meciul nu avea să se încheie cu acest scor, căci în minutul 73 Ionuț Tudorache l-a învins pe Railean, din 6 metri.

La finalul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 2-2 și Unirea se întoarce la Dej cu un punct. Urmează duelul de pe teren propriu cu Oțelul Galați, liderul Ligii 2.

Progresul Spartac: Ciontoș – Lixandru (C), Radu, Leafu, Parfeon, Bardot, S. Matei, Grigore, Florică, Petcu, Visic. Rezerve: Mărgărit – Tudorache, Boiangiu, Dițu, Șandru, Tong, Mat. Andrei, Alexandrescu, Fărăgău. Antrenor: Andrei Erimia.

Unirea Dej: Railean – D. Maftei, Burdeț, D. Pop, Roș, Ad. Pop, Militaru, Kereki, Cocian, Al. Pop, Blaj (C). Rezerve: Chindriș – Gîț, Vomir, Buta, Chira, Frăsineanu, Fulga, Bogdan, Greu. Antrenor: Dragoș Militaru.