Victorie categorică în primul amical disputat de FC Unirea Dej, hattrick Andrei Pop – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej (locul 1, seria a IX-a, Liga a III-a) a învins cu 5-0 Progresul Șomcuta Mare (locul 8, seria a X-a, Liga a III-a), într-un meci amical care a avut loc azi. Andrei Pop a reușit un hattrick.

Formația dejeană antrenată de Dragoș Militaru a disputat astăzi, cu începere de la ora 12, primul joc de verificare de la reluarea pregătirilor. Confruntarea cu Progresul Șomcuta Mare a avut loc pe Iclod Arena. Dejenii au controlat ostilitățile pe tot parcursul meciului, înscriind trei goluri până la pauză. Scorul a fost deschis în urma unui autogol al maramureșenilor, pentru ca mai apoi să iasă la rampă Andrei Pop, cu un hattrick (două goluri în prima repriză, unul după reluare). Scorul final, 5-0, a fost stabilit de Angelo Cocian.

Vă reamintim, următorul joc amical disputat de FC Unirea Dej va avea loc, tot la Iclod, pe 5 februarie. Adversar îi va fi Viitorul Șelimbăr. Ulterior, dejenii vor mai evolua în alte cinci jocuri de verificare în compania următoarelor formații: ”U” Cluj (13 februarie), Baia Mare (16 februarie, la Iclod), Bistrița (27 februarie), Șimleu Silvaniei (3 martie) și Sănătatea Cluj (6 martie).