VICTORIE importantă pentru CS Unirea Dej: 3-2 pe terenul Universității Cluj (VOLEI)

Echipa de volei Unirea Dej a câștigat cu scorul de 3-2 întâlnirea din deplasare cu ”U” Cluj, în a VIII-a etapă din cadrul turneului pentru locurile 7-12.

Înaintea meciului din Sala Sporturilor ”Horia Demian” din Cluj, elevii antrenați de Stewart Bernard ocupau cea de-a patra poziție în clasamentul locurilor 7-12, cu 25 de puncte acumulate, în timp ce „U” Cluj se situa pe poziția a 5-a, cu 22 de puncte.

Clujenii au controlat ostilitățile în primul set și s-au impus la o diferență de opt puncte (25-17). La fel de dezechilibrată a fost și cea de-a doua rundă, de data aceasta în favoarea Unirii. Dejenii au preluat frâiele meciului și și-au adjudecat actul cu 25-18.

Setul trei s-a desfășurat umăr la umăr. ”Șepcile roșii” au condus cu 24-23, 26-25 și 28-27, însă uniriștii au egalat de fiecare dată și au dat lovitura pe final, după 31-29, preluând conducerea pe tabela de marcaj. Voleibaliștii Universității nu s-au dat bătuți și au pus încet, dar sigur, presiune pe adversari. Meciul avea să ajungă în decisiv, după ce clujenii au câștigat setul patru cu 25-17.

Setul de aur a fost dominat de ”U”-iști (5-1, 14-12), însă dejenii au revenit miraculos (14-15, 16-17, 18-19, 20-21, 21-22) și au reușit să câștige in extremis cu 25-23, la capătul unui set care a durat cât unul normal (până la 25).

După aproape două ore și jumătate de joc, CS Unirea Dej a câștigat cu 3-2 pe terenul Universității Cluj și este aproape salvată de la retrogradare. Studenții clujeni au un program mai favorabil în ultimele două etape, însă trebuie să obțină puncte la Baia Mare, în ultima rundă. De menționat și că maramureșenii joacă la Dej în penultima etapă a turneului 7-12.

Astăzi, Baia Mare a câștigat meciul de pe teren propriu cu Știința Bacău, scor 3-0. Duminică, de la ora 16, este programată întâlnirea dintre VCM LPS Piatra Neamț și Volei Club Banatul Caransebeș.