VICTORIE pentru Unirea Dej în meciul cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a adăugat încă trei puncte în clasamentul Ligii 2, după ce a învins, azi, ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Meciul dintre FC Unirea Dej și ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a disputat azi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej. În minutul 2, Blaj a șutat peste poarta adversă, de la marginea careului mare. La fel a făcut și Dulca, patru minute mai târziu. Apoi, Railean a respins cu vârful degetelor, de sub transversală, execuția lui Felipe Acosta. Nici Manole (’18) nu a fost mai norocos, căci Eftimie a respins în corner.

Uniriștii au deschis scorul în minutul 28. Juniorul Vlad Bogdan a prins un șut excelent, de la 28 de metri, și a înscris direct în vinclu, în stânga goalkeeper-ului Viitorului. Gazdele puteau face 2-0 zece minute mai târziu. Blaj și Cocian au combinat frumos până în fața porții, l-au găsit pe Manole, dar atacantul cu numărul 98 pe tricou nu a reușit să profite de poziția în care se afla. Până la pauză, doar Cocian a mai trimis, de la distanță, în brațele lui Eftimie.

După reluare, Ciprian Rus a șutat din poziție laterală, fără probleme pentru Railean. În minutul 75, Vlad Bogdan a ciupit balonul bâjbâit de Eftimie în fața porții, dar Alex Pop a fost oprit în ultima clipă de un apărător advers. Apoi, același Bogdan a trimis plasat, fără succes pe tabelă. În minutul 86, Cocian a executat o lovitură liberă peste poartă, pentru ca două minute mai târziu, Popescu să scape singur spre poarta Viitorului și să paseze în fața porții pentru Chira, blocat în ultimul moment de oaspeți.

S-a încheiat 1-0 și FC Unirea Dej rămâne cu toate cele trei puncte puse în joc. Etapa viitoare, elevii lui Dragoș Militaru vor juca la Brăila, în ultima rundă a sezonului regular.

FC Unirea Dej: Railean – Roș, D. Pop, Burdeț, Rus, Cocian, Cătinean (cpt.), Ad. Pop, Manole, Bogdan, Blaj. Rezerve: Chindriș – Gîț, Peter, Chira, Meszaros, Todoran, Frăsineanu, Popescu, Al. Pop. Antrenor: Dragoș Militaru.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Eftimie – Dănescu, Core, Băican, Copaci, Țegle, Acosta, Vulpe, Dulca, Dodoi, Cip. Rus (cpt.). Rezerve: Geantă – Misarăș, Ciul, Stoenac, Gheban, Mitrică, Vespe, Tudoran, Gîrbiță. Antrenor: Eugen Trică.

Vezi mai jos ce a declarat antrenorul Unirii Dej, Dragoș Militaru, imediat după joc: