Victorie pentru Unirea Dej în primul amical al verii – FOTO

În primul amical disputat în această vară, Unirea Dej a învins cu 3-1 (1-0) pe ACS Vulturul Mintiu Gherlii (Liga 4). Partida s-a disputat azi, de la ora 10:30, pe Stadionul Municipal Dej.

În minutul 21, Denis Golda – jucător transferat în această vară – a scăpat singur cu portarul advers și a fructificat șansa avută, fiind singurul gol al primei reprize. La trei minute după reluare, Cristian Chira a dublat avantajul dejenilor, din 5 metri. În minutul 62, Șuteu – și el sosit în urmă cu puțin timp la Unirea – a făcut 3-0 cu o execuție de la 30 metri.

În ultimele 10 minute ale jocului de verificare de pe Municipal, antrenorul Dacian Nastai a trimis pe teren toți juniorii de pe bancă, iar oaspeții au reușit să reducă din diferență (‘85). Scorul final ar fi putut căpăta proporții, dar pe parcursul întâlnirii uniriștii au avut ghinion, lovind de șase ori bara.

Brigada de arbitri a fost formată din Alexandru Jitcă (centru), ajutat la cele două linii de Andrei Cârlescu și Luca Căpîlna. Ultimul are 19 ani și este cel mai tânăr arbitru promovat la Liga a III-a. Totodată, în ianuarie 2023, el a fost desemnat”arbitrul asistent tânăr al anului”.

Primul ”11”: Chindriș – Zamfirescu, Burdeț, Negrea, Șuteu, Chira, Cătinean (C), Ad. Pop, Blaj, Golda, Piftor. Pe parcursul jocului au mai intrat: R. Pop, Urian – Geană, Pruteanu, Fulga, Ciocan, S. Pop, Zanc, D. Șuteu, Precup, Georgiu, Mureșan.