VOLEI | Victorie pentru Unirea Dej în meciul disputat împotriva formației Știința Explorări Baia Mare

FOTO – Arhivă

Victorie meritată obținută de CS Unirea Dej împotriva maramureșenilor de la CS Știința Explorări Baia Mare, în meciul disputat miercuri, 6 februarie, în deplasare.

Băimărenii au început foarte slab jocul, cu o preluare extrem de nesigură. În aceste condiții și construcția atacului a fost greu de făcut, pasele primite de cei doi centri, Mocanu și Talpă, fiind foarte puține. Astfel, Unirea a câștigat primul set fără emoții, cu 25-17.

În setul secund lucrurile s-au mai îmbunătățit la recepție în tabăra gazdelor, dar nu au mers bine în atac și dejenii s-au impus cu 25-19.

Cu tânărul Alexandru Dragomir în teren, pe postul de ridicător, Știința Explorări a jucat mult mai bine în setul 3. După câteva minute de echilibru, băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop s-au distanțat de adversari, 19-14. Oaspeții au revenit însă în joc și au egalat la 23. În continuare, Robert Țuțea a finalizat un atac dintr-o poziție delicată și tot el i-a pus în dificultate pe adversari cu un serviciu dificil. Mingea a revenit în terenul gazdelor și Csaba Nagy, care a contabilizat numai puțin de 21 de puncte în acest meci, a închis setul cu un atac necruțător (25-23).

Explorări a avut probleme în atac în setul cu numărul 4, care a fost adjudecat de Unirea cu 25-20.

Scorul final a arătat 1-3 și Unirea Dej a plecat acasă cu toate punctele puse în joc.

Pentru dejeni urmează partida de pe teren propriu cu SCMU Craiova, ce se va disputa în Sala Sporturilor din Dej, sâmbătă, 9 februarie, cu începere de la ora 18:00.