VOLEI – Unirea Dej a câștigat meciul cu Piatra Neamț, 3-1. Partida a avut caracter CARITABIL – VIDEO

CS Unirea Dej a învins cu scorul de 3-1 formația VCM LPS Piatra Neamț, într-un meci contând pentru a XV-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin.

Meciul de azi, programat cu începere de la ora 17, a adus față în față pe Unirea Dej, ocupanta locului 10 în clasamentului Diviziei A1, cu 10 puncte acumulate, și pe VCM LPS Piatra Neamț, echipă aflată pe locul 12, cu doar două puncte strânse în acest sezon.

Dejenii au început destul de slab meciul de pe teren propriu și s-au văzut conduși pe tabelă încă din primele minute. Oaspeții s-au distanțat la al doilea time-out tehnic (10-16) și nu au mai scăpat setul din mână, 25-21. Voleibaliștii Unirii s-au regrupat în pauza dintre runde și au intrat pe teren mult mai motivați. Aceștia au menținut în permanență un avans liniștitor (15-10, 19-14, 21-14) și au egalat la unu pe tabelă după 25-17.

Sportivii din Piatra Neamț nu au reușit să revină la jocul prestat în prima rundă și tot gazdele s-au aflat la conducerea meciului și în actul cu numărul trei. Elevii antrenați de Victor Lazăr și Tibi Szilagyi au turat motoarele la jumătatea setului (16-9) și l-au câștigat, în final, la cinci lungimi (25-20).

Ultimul act a fost și cel mai echilibrat. Cele două formații au mers umăr la umăr (5-5, 10-11, 13-12), însă dejenii s-au impus în cele din urmă cu 25-18 și au câștigat meciul cu scorul de 3-1, adaugând astfel încă trei puncte în clasamentul Divizie A1.

Partida de la Dej a avut și un scop caritabil, conducerea echipei, alături de jucători, dorind să contribuie la campania umanitară de ajutorare a micuței Alma, fetița de doar 9 luni, din Dej, diagnosticată cu cancer. Spectatorii prezenți la meci au dovedit din nou că știu să fie aproape de semenii aflați la nevoie și au donat diferite sume de bani în urnele special amplasate la intrarea în Sala Sporturilor.

CS Unirea Dej: 1. Codrin Mocanu, 3. Natan Savan, 4. Lucian Tofan, 5. Andrei Mihalescu, 7. Eduard Catrina, 8. Peter Nagy, 9. Vlad Kantor (libero), 10. Timofei Chisleacov, 11. Goran Isek, 12. Adrian Fuzeși, 16. Darko Angelovski (libero), 17. Marius Dascălu (cpt). Antrenori: Victor Lazăr, Tibor Szilagyi

VCM LPS Piatra Neamț: 2. Cătălin Stoenete, 3. Alexandru Borcoș, 4. Yevhen Boiko, 5. Laurențiu Iosif (cpt), 6. Andrei Ursache (libero), 7. Andrii Shymanskyi, 8. Dan Florea, 10. Sorin Dragomir, 12. Alexandru Cersemba, 13. Dragoș Răileanu, 16. Andrei Veber, 18. Daniel Martin. Antrenor: Nicolae Buruș.