Social-Cultură
Acțiune de prevenire la Dej! Polițiștii au desfășurat o activitate de informare cu militarii dejeni
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2017/04/Ziua-Fortelor-Terestre-militari-Garnizoana-Dej-premiere-Cupa-Presei-la-Tir.jpg)
Miercuri, 24 aprilie, poliţiştii Biroului Rutier Dej au desfăşurat o activitate de informare şi prevenire a accidentelor rutiere cu cadrele militare din U.M. 01511 Dej.
Activitatea a fost organizată cu sprijinul comenzii unităţii militare, pentru prevenirea evenimentelor rutiere.
A fost acordată o atenţie sporită principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, modalităţi de prevenire a acestora prin conducerea preventivă şi respectarea regulilor de circulaţie, reducerea riscurilor de victimizare prin folosirea centurii de siguranţă, dar şi a dispozitivelor de retenţie pentru copii.
La activitate au participat un număr de aproximativ 100 cadre militare.