AMICAL | ”U” Cluj – FC Unirea Dej 3-2. Florin Blaj a reușit o dublă – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 3-2 de ”U” Cluj, într-un meci amical disputat azi.

Confruntarea dintre ”U” Cluj și FC Unirea Dej s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 18, pe Baza Sportivă Clujana. ”Șepcile roșii” au avut prima ocazie de gol la scurt timp după fluierul de start. De cealaltă parte, în minutul 12, la un corner executat de pe partea dreaptă, Kereki a pus execelent capul, însă a ratat ținta. Trei minute mai târziu, experimentatul fundaș Tamaș a trimis o ghiulea de la peste 35 de metri, dar Farcaș a fost la post.

În minutul 27, Cocian a bătut o lovitură liberă, din poziție centrală, și goalkeeper-ul Universității a respins peste poartă. Zece minute mai târziu, a venit rândul celuilalt portar – Farcaș – să aibă o intervenție salvatoare pentru formația sa. Imediat după, Golan a deschis scorul pentru ”U”. Cu un minut înainte de pauză, studenții și-au dublat avantajul, la finalizare fiind același Golan. Adi Pop putea reduce din diferență, din lovitură liberă, numai că balonul a trecut milimetric pe lângă țintă.

După reluare, în minutul 54, Florin Blaj a profitat de o gafă în defensiva clujenilor și a înscris în plasa laterală. În minutul 63, Roskopf a primit între Kereki și Rus și l-a executat pe Papp (intrat în a doua repriză în poarta Unirii), ducând scorul la 3-1. Cu cinci minute înainte de finalul confruntării, Florin Blaj a scăpat singur spre poarta Universității și a înscris cu o ”scăriță”, gol aplaudat la scenă deschisă de colegii săi din teren și de pe bancă. În prelungirile jocului, la o fază trasă parcă la indigo, tot el putea egala, numai că decarul a ales să tragă la poartă (și a ratat de puțin!), deși avea opțiunea unei pase, și astfel partida s-a încheiat 3-2 pentru ”U”.