Social-Cultură
Atelier de robotică la Muzeul Municipal Dej
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2022/12/atelier-de-robotica-724x1024.jpeg)
Primăria Municipiului Dej, prin Muzeul Municipal Dej, în colaborare cu Vectron Robotics, Colegiul Național ”Andrei Mureșanu” Dej și cu participarea Asociației Brickenburg, organizează miercuri, 21 decembrie, între orele 09:00 – 14:00, un atelier de robotică. În cadrul acestuia, va fi prezentat robotul Nox.
Evenimentul va avea loc în cadrul expoziției ”Castele, cetăți și palate” din sala de conferințe a Muzeului Municipal Dej. Echipa Vectron de la CNAM a participat în perioada 9-11 decembrie la un concurs demo unde a putut observa îmbunătățirile pe care le pot aduce robotului din sezonul curent, robot ce poate fi studiat la Muzeul Municipal Dej.
Conform organizatorilor, intrarea este liberă.