Naţional

CALIFICARE! România merge la EURO 2016, după 3-0 cu Insulele Feroe

suporteri Romania

România s-a calificat la Campionatul European de Fotbal din 2016, după ce a învins în această seară Insulele Feroe, scor 3-0.

În ultima etapă a Grupei F, echipa de fotbal a României s-a impus cu 3-0 în fața selecționatei Insulelor Feroe și, cu 20 de puncte strânse la finalul campaniei, s-a calificat la Campionatul European din 2016.

Golurile României au fost marcate de Budescu și Maxim. În minutul 4, acesta a înscris cu latul de la 15 metri, după ce Raț l-a văzut în careu și a pasat excelent către mijlocașul Astrei. Cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize, același Budescu a marcat un gol fabulos, de pe partea dreaptă a terenului. În minutul 82, Maxim a câștigat o minge în apropierea careului mare, și după o combinație cu Bogdan Stancu, a pătruns în careu și a șutat de la 12 metri, stabilind scorul final.

România a obţinut pe teren advers în actualele preliminarii două victorii (1-0 Grecia, 2-0 Finlanda) şi două remize (0-0 Irlanda de Nord, 0-0 Ungaria). ”Acasă”, elevii antrenați în primele meciuri ale campaniei de Victor Pițurcă, iar acum de Anghel Iordănescu, au remizat cu Finlanda (1-1), Grecia (0-0) și Ungaria (1-1) și s-au impus în fața echipelor Insulele Feroe (1-0) și Irlanda de Nord (2-0). Cu 20 de puncte acumulate, românii au reușit să se califice la EURO 2016, alături de selecționata Irlandei de Nord.

Cu victoria de astăzi, „tricolorii” ajung la 100 de victorii în deplasare, în 318 partide.