CFR Cluj a remizat, scor 1-1, cu Celtic Glasgow, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj şi Celtic Glasgow au remizat, scor 1-1, miercuri seară, în prima manşă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor.

Campioana României a deschis scorul în minutul 28, prin Mario Rondon, care a primit o pasă în adâncime şi l-a învins pe portarul Bain cu un şut din interiorul careului, scrie Mediafax.

Până la pauză, Celtic a restabilit egalitatea. Mijlocaşul James Forrest a înscris pentru scoţieni, în minutul 37.

Deşi a avut o posesie mai bună în repriza secundă, CFR Cluj nu a reuşit să mai înscrie, iar partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, un rezultat dătător de speranţe pentru echipa lui Dan Petrescu în vederea returului de la Glasgow.

Meciul retur dintre Celtic şi CFR Cluj este programat pentru marţi, 13 august, de la ora 21:45, la Glasgow.

Învingătoarea duelului dintre CFR Cluj şi Celtic se va înfrunta în play-off-ul Ligii Campionilor cu Slavia Praga (Cehia). Pierzătoarea va merge în play-off-ul Europa League, unde o va înfrunta pe învingătoarea dintre Sheriff Tiraspol (Moldova) şi AIK Stockholm (Suedia).