CFR Cluj, amendă în valoare de 5.000 de lei din cauza comportamentului fanilor!

FOTO – Arhivă
loading...

CFR Cluj şi FC Hermannstadt au primit câte o penalitate sportivă de 5.000 de lei, din cauza comportamentului fanilor la meciurile cu Viitorul, respectiv Dunărea Călăraşi. Anunţul a fost făcut marţi, 30 aprilie, de către Comisia de Disciplină a FRF, potrivit Mediafax.

„Întrunită marţi, 30.04.2019, Comisia de Disciplină din cadrul FRF a luat următoarele decizii:

1. FC CFR 1907 Cluj vs. FC Viitorul Constanţa – Comportare suporteri – În baza art. 82.1. cu 3 b, raportat la art. 83.2.c şi 54.2.6 din RD, se sancţionează clubul FC CFR 1907 Cluj cu o penalitate sportivă de 5.000 lei.
  2. Popovici Sergiu vs. CS Gaz Metan Mediaş – Neexecutare Hotărâre Comisia de Recurs – Se respinge acţiunea ca prematur introdusă.
  3. FC Botoşani vs. CSM Poli Iaşi – Eliminare – În baza art. 63.1.b, coroborat cu 63.2.4.a şi 2.5 din RD, se sancţionează jucătorul Holzmann Marcel (FC Botoşani) cu suspendare pentru trei jocuri şi o penalitate sportivă de 5.000 lei.
  4. AFC Dunărea 2005 Călăraşi vs. FC Hermannstadt – Incidente spectatori – În baza art. 12, 14 bis şi 15 din RD, coroborat cu art. 58.1.q din ROAF, se sancţionează clubul AFC Dunărea 2005 Călăraşi cu o penalitate sportivă de 2.500 lei; În baza art. 82.2. şi 3 b, raportat la art. 83.2.C şi 54.2 şi 6 din RD, se sancţionează clubul FC Hermannstadt cu o penalitate sportivă de 5.000 lei”, se arată pe site-ul LPF.

CFR a învins, luni, 29 aprilie, pe teren propriu, (3-1), pe Viitorul, în ultimul meci al etapei a 7-a a play-off-ului Ligii 1. Elevii lui Hagi au condus cu scorul de 1-0 la pauză, după golul marcat de Rivaldinho ’14, dar în repriza a doua gazdele au marcat de trei ori (Camora ’57, Culio ’67 (p) şi Vinicius ’74). Astfel, ardelenii îşi păstrează avantajul de cinci puncte faţă de FCSB, cu trei etape înaintea finalului play-off-ului.

FC Unirea Dej a remizat pe terenul liderului AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 1-1, întâlnirea din deplasare cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, din ultima etapă a campionatului.

Partida de la Miercurea Ciuc – programată în această seară de la ora 18 – a contat pentru a 30-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a, ultima din acest sezon competițional. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej se clasa pe locul 11, cu 35 de puncte acumulate, în vreme ce gazdele – promovate deja în liga secundă – ocupau prima poziție a ierarhiei, cu 70 de puncte.

Elevii antrenați de Gică Barbu au deschis scorul în minutul 14 prin Florin Blaj și au intrat la vestiare în avantaj. Fotbaliștii din Miercurea Ciuc au reușit să egaleze prin Szilard Vereş, în minutul 83 și cele două echipe și-au împărțit punctele. În urma acestui rezultat de egalitate (1-1), FC Unirea Dej a încheiat campionatul pe locul 11, cu 36 de puncte acumulate.

Etapa 30, seria a V-a:

miercuri, 22 mai, ora 18
MSE Târgu Mureş – CFR Cluj 2  2-1
Mircea Ungur (6), Tamaş Moldovan (27) / Claudiu Petrila (31 – pen.)

vineri, 24 mai, ora 16
Minaur Baia Mare – AFC Odorheiu Secuiesc 2-1
Răzvan Lupu (36), Valer Giurgiu (77) / Vekas Barna (52)

vineri, 24 mai, ora 18
ACS Unu Fotbal Gloria – CS Iernut 5-3
Claudiu Meşter (10, 30), Marius Curtuiuş (25), Cristian Bucur (40), Alexandru Cilean (42) / Adrian Pop (15), Codruţ Gliz (20), Arnold Szilagyi (51)
Sticla Arieşul Turda – ACS Fotbal Comuna Recea 1-1
Valentin Lemnaru (52) / Brian Lemac (5)
Sănătatea Cluj – Gaz Metan Mediaş 2 4-1
Cosmin Tilincă (10), Csaba Kiss (35 – pen.), Vaida (50), Dan Roman (65) / Lică Mîndrean (55)

sâmbătă, 25 mai
Olimpic Cetate Râşnov – Unirea Tăşnad 5-2
Andrei Poverlovici (2, 52), Sorin Strătilă (20), Alexandru Vîrlan (38), Flavius Staicu (80) / Angelo Cocian (77, 90)

Avântul Reghin – AFC Hărman 2-1
Adrian Luca (2), Bogdan Stavilă (48) / Diego Alupoaie (14)

Continuă să citești

LAPI Dej a ratat la mustață medaliile de bronz la ”speranțe” – FOTO

loading...

Echipa de volei LAPI Dej a încheiat pe locul 4 turneul final al campionatului masculin de volei pentru speranțe, ratând la mustață medaliile de bronz.

Repartizată în seria a II-a a turneului final desfășurat la Blaj, LAPI Dej a învins CSM București cu 3-0 (25-13, 25-21, 25-17), CSS Botoșani cu 3-2 (25-18, 23-25, 25-16, 18-25, 15-8) și a cedat în fața formației CTF Mihai I București, scor 0-3 (10-25, 12-25, 15-25).

Calificată de pe locul secund (cu 5 puncte) în semifinală, LAPI Dej a fost învinsă în minimum de seturi de CSS Blaj (17-25 17-25, 22-25). În urma acestei înfrângeri, sportivilor din Dej antrenați de Dan Florea le-a rămas finala mică și șansa de a obține medaliile de bronz.

Din păcate, astăzi, în ultima zi a turneului din Blaj, LAPI Dej a pierdut, scor 1-3, confruntarea cu LPS Bistrița și a încheiat competiția pe locul 4.

Chiajna antrenată de dejeanul Adi Falub a RETROGRADAT în Liga a 2-a

loading...

Dunărea Călărași a câștigat partida de pe teren propriu cu Concordia Chiajna și în urma acestui rezultat elevii antrenați de dejeanul Adrian Falub au retrogradat în liga secundă.

După o serie de ratări ale lui Honciu, D. Benzar și Enache, Dunărea a deschis scorul în minutul 76. Iancu a centrat excelent în fața porții și Luchin a înscris cu capul. În prelungiri, Dunărea și-a dublat avantajul de pe tabelă. Ammari a scăpat singur spre poarta ilfovenilor și a trimis puternic la colțul lung.

Înfrângerea cu Dunărea Călărași o trimite matematic pe Chiajna în Liga a 2-a. Ultimele două runde din Liga 1 vor fi de vacanță pentru ilfovenii antrenați de dejeanul Adrian Falub.

Dunărea a urcat pe locul 12, poziție de baraj, peste Hermannstadt. Călărășenii au 25 de puncte, unul peste sibieni și două sub Voluntari, care e pe 11, primul loc salvator.