Simona Halep a coborât pe locul al treilea în clasamentul WTA

FOTO – Arhivă
loading...

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a coborât de pe locul 2 pe locul 3 în clasamentul mondial (WTA), dat publicităţii luni, având 5.682 puncte, potrivit Agerpres.

Lider este în continuare japoneza Naomi Osaka, care a acumulat 6.151 de puncte, urmată de cehoaica Petra Kvitova, cu 6.015 puncte.

Mihaela Buzărnescu a urcat o poziţie fiind acum pe locul 29, cu 1.650 puncte, Sorana Cîrstea a ajuns de pe 97 pe 93, cu 659 de puncte, în timp ce Irina-Camelia Begu a coborât 13 locuri, de pe 83 pe 96, cu 639 de puncte.

Monica Niculescu a urcat două locuri, de pe 130 pe 128, cu 452 de puncte, Ana Bogdan a urcat 18 locuri, până pe 132, cu 449 de puncte, Alexandra Dulgheru este şi ea în ascensiune, de pe 167 pe 160, cu 364 de puncte, ca şi Irina Bara, care a urcat opt poziţii, până pe 178, cu 333 de puncte.

La dublu, Mihaela Buzărnescu a urcat două locuri, fiind acum pe poziţia a 27-a, cu 2.450 de puncte. Raluca Olaru a urcat de pe 34 pe 33, cu 2.110 puncte, Irina-Camelia Begu a urcat de pe 35 pe 34, cu 2.095 de puncte, în timp ce Monica Niculescu a coborât de pe 46 pe 47, cu 1.618 puncte, iar Irina Bara de pe 65 pe 66, cu 1.270 de puncte. O treaptă a coborât şi Sorana Cîrstea, de pe locul 75 pe 76, cu 1.092 de puncte, iar Andreea Mitu se menţine pe locul 87, cu 975 puncte.

87 (87). Andreea Mitu 975

Simona Halep, eliminată în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati de către Madison Keys

loading...

Simona Halep (4 WTA) a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, vineri dimineaţă, după ce a pierdut contra sportivei din Statele Unite ale Americii Madison Keys (18 WTA), scor 1-6, 6-3, 5-7, transmite Mediafax.

După un prim set slab, în care a obţinut un singur game şi care s-a terminat în 24 de minute, Halep şi-a revenit în actul secund şi a trimis meciul în set decisiv.

Madison Keys a început excelent ultimul set, conducând cu 3-0, însă Halep a echilibrat din nou partida şi a salvat o minge de meci la scorul de 5-4. În cele din urmă, Halep a pierdut cu 5-7, iar partida s-a încheiat după aproximativ două ore şi două minute.

Astfel, Simona Halep părăseşte competiţia de la Cincinnati în faza optimilor, după ce, anul trecut, românca ajungea până în ultimul act. Sportiva din Constanţa îşi va menţine locul 4 în clasamentul WTA.

În sferturile de finală, Madison Keys (18 WTA) o va înfrunta pe Venus Williams (65 WTA). Celelalte meciuri de la Cincinnati sunt Sofia Kenin (22 WTA) – Naomi Osaka (1 WTA), Karolina Pliskova (3 WTA) – Svetlana Kuznetsova (153 WTA) şi Ashleigh Barty (2 WTA) – Maria Sakkari (33 WTA).

Simona Halep s-a oprit în optimi la Cincinnati. Fostul lider mondial a pierdut în faţa jucătoarei din America, Madison Keys (18 WTA), scor 1-6, 6-3, 5-7, după două ore şi patru minute de joc.

La finalul meciului, Halep a explicat motivul din cauza căruia a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei de la Ohio.

Madison a jucat incredibil şi a fost foarte puternică pe teren. Şiam că va lua mingile rapid şi cu multă putere, ştiam că ăsta este jocul ei şi mă aşteptam la un start dificil. Nu am avut ritm la început şi apoi am luptat, l-am regăsit, dar nu a fost suficient pentru a câştiga meciul. A fost un pas bun în faţă, astfel că voi continua să muncesc„, a spus Simona Halep, la conferinţa de presă.

În urma acestei eliminări, sportiva din Constanţa va pierde 480 de puncte în clasamentul WTA, dar îşi va păstra poziţia a patra în ierarhia mondială.

Simona Halep va reveni pe teren la ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, care îşi va deschide porţile pe 26 august, şi va fi cap de serie numărul patru.

Continuă să citești

CRONICĂ. FC Unirea Dej, CALIFICARE EN-FANFARE în Cupa României: 4-0 cu CS Florești – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României după ce a învins astăzi, scor 4-0, formația CS Florești. Gazdele nu au avut niciun șut pe spațiul porții, pentru dejeni meciul fiind asemănător unui antrenament cu public.

Partida dintre CS Florești și FC Unirea Dej – disputată în această după-amiază, de la ora 17:30, pe terenul formației din Liga a IV-a – a contat pentru al doilea tur al Cupei României.

Dejenii au început în forță confruntarea, Lemnaru, Andrei Pop și Florin Blaj trecând, rând pe rând, aproape de deschiderea scorul. Până la urmă a făcut-o Blaj, cu stângul, după o pasă primită de la Lemnaru. În minutul 27, Onicaș a trimis o pasă printre fundașii centrali ai Floreștiului și Andrei Pop a dublat avantajul Unirii.

După reluare, Lemnaru a ratat o ocazie uriașă. Fostul atacant al Universității Cluj a fost ”servit” în gura porții, dar nu a reușit să împingă mingea în plasă, din doi metri. Nu a fost mai norocos nici Blaj, când la faza imediat următoare a trimis din voleu peste poarta gazdelor. Totuși, decarul dejenilor a fost cel care avea să facă 3-0, la o fază în care a driblat inclusiv portarul.

La jumătatea reprizei, Bogdan Pop, cu un șut de la distanță, și Onicaș, cu capul, puteau majora diferența de pe tabelă. Scorul final a fost stabilit de Bogdan Pop. În minutul 70, juniorul a întors un adversar în marginea careului mare și a trimis, cu multă siguranță, balonul în plasă.

S-a încheiat 4-0 pentru FC Unirea Dej, la capătul unui joc controlat în totalitate de elevii lui Gică Barbu. Floreștiul (care sezonul trecut a câștigat Liga a IV-a și a lăsat în urmă Someșul Dej) nu a avut niciun șut pe spațiul porții, astfel că portarul unirist Farcaș ”a șomat” 90 de minute. În urma acestei victorii zdrobitoare, FC Unirea Dej s-a calificat en-fanfare în al treilea tur al Cupei României.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 15. Papp, 17. Zaharia, 5. Kereki, 3. Plaian, 10. Blaj, 18. Pop B., 19. Onicaș, 7. Pop A., 9. Lemnaru. Antrenor: Gică Barbu.

În al treilea tur al Cupei României participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a naţională, 13 formații din Liga a III-a şi încă 11 din Liga a II-a. Cele 27 de meciuri se vor disputa pe 28 august.

CFR Cluj s-a calificat spectaculos în play-off-ul Ligii Campionilor, unde o va întâlni pe Slavia Praga

loading...

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor după o dublă manşă de „foc” în faţa scoţienilor de la Celtic Glasgow. În retur, ardelenii au câştigat pe terenul echipei pregătite de Neil Lennon, scor 4-3, scor general 5-4, scrie Mediafax.

CFR Cluj a deschis tabela de marcaj pe stadionul „Celtic Park” din Glasgow. În minutul 27, Omrani a centrat în careu, Deac a câştigat duelul aerian cu McGregor şi a reluat cu capul. Mingea a lovit bara şi a intrat în plasa porţii lui Bain.

În repriza a doua, scoţienii au restabilit egalitatea în minutul 51. Deac a scăpat pe contraatac, a încercat să trimită către Omrani, care a pierdut balonul şi gazdele au atacat. Mingea a ajuns în careu la James Forrest, omul care a înscris şi în tur în poarta clujenilor, care a tras cu exteriorul din careu şi a punctat pentru 1-1.

10 minute mai târziu, Elhamed a trimis în careu, Burcă a trimis în Luis Aurelio şi a ajuns la Edouard, aflat în poziţie ideală. Francezul nu a iertat din interiorul careului şi l-a executat pe Arlauskis.

Băieţii lui Dan Petrescu au primit un penalty, la henţul făcut de Brown, iar în minutul 73 Omrani a transformat de la punctul cu var. Bucuria ardelenilor nu a durat prea mult, Edouard a pasat în careu către Christie, iar acesta l-a executat pe Arlauskis din interiorul careului de şase metri şi Celtic a dus scorul la 3-2.

În minutul 80, Păun a tras puternic spre poartă, Bain a respins, dar mingea a ajuns perfect la Omrani care a reluat din alunecare şi a trimis în plasa porţii lui Celtic. În ultimele secunde ale partidei, CFR Cluj nu s-a lăsat, iar Ţucudean a punctat în plasa scoţienilor, stabilind scorul final 4-3, care a şi calificat-o în play-off-ul Ligii Campionilor.

Mai departe, în lupta pentru grupele Ligii, campioana României se va întâlni cu Slavia Praga. În cazul în care CFR va fi eliminată de echipa din Cehia, băieţii lui Dan Petrescu vor merge direct în grupele Europa League.