Eveniment
Ciceu Giurgești în CARANTINĂ | Modelul de declarație pe propria răspundere – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
3 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2021/02/declaratie-pe-propria-raspundere.jpg)
Prefectul județului Bistrița-Năsăud, Stelian Dolha a publicat modelul de declarație pe propria răspundere pentru deplasarea cetățenilor din comuna Ciceu Giurgești.
Pe fondul creșterii incidenței cazurilor de COVID-19, începând de astăzi, 27 februarie, ora 6, a fost instituită măsura CARANTINEI pentru comuna bistrițeană Ciceu-Giurgeşti.
Vă reamintim, ”pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, legitimație de serviciu, adeverință eliberată de angajator sau o declarație pe proprie răspundere. Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, o declarație pe proprie răspundere, completată în prealabil.
Declarația pe proprie răspundere trebuie să cuprindă numele și prenumele, data nașterii, adresa locuinței/ gospodăriei/ locului activității profesionale, motivul deplasării, data completării și semnătura”, au transmis autoritățile.