Cinci seturi în ”U” Cluj – CS Unirea Dej. Oaspeții au ieșit victorioși – FOTO

Echipa de volei Unirea Dej s-a impus cu 3-2, în deplasare, în fața formației CS ”U” Cluj.

Partida dintre ”U” Cluj și Unirea Dej, disputată ieri după-amiază, cu începere de la ora 17, în Cluj-Napoca, a contat pentru a XII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi ocupau locul 5, cu 19 puncte acumulate, în timp ce ”șepcile roșii” se situau pe locul 7, cu 11 puncte strânse până acum.

Uniriștii s-au impus în primul set cu 25-17, însă le-au cedat pe următoarele două, 20-25, respectiv 24-26. Dejenii nu s-au dat bătuți, au turat motoarele și și-au adjudecat următoarea rundă cu 25-19, trimițând meciul în decisiv.

În ultimul act s-a mers umăr la umăr (2-0, 2-2, 4-2, 6-5, 7-8, 10-10, 12-10), însă oaspeții au recuperat trei puncte extrem de importante, au egalat la 13, apoi la 14 și în final au câștigat setul cu 16-14. S-a terminat 3-2 pentru CS Unirea Dej care se pregătește acum de duelul cu SCM Gloria Buzău.