Politic
Cine a reprezentat municipiul Dej și comunele limitrofe la Congresul PNL
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
3 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2021/09/congres-PNL-1024x683.jpeg)
Ieri, la Romexpo a avut loc Congresul PNL, care a ales noul președinte al partidului. Participanții au avut de ales între Ludovic Orban și Florin Cîțu.
Premierul României a obținut aproape 1.000 de voturi în plus față de contracandidatul său și a câștigat șefia partidului.
Conform surselor Dej24.ro, la Congresul de la București au participat și primarul municipiului Dej – Morar Costan, vicepreședintele Consiliului Județean (CJ) Cluj – Marius Mînzat, vicepreședintele PNL Dej – Dan Gavrea, primarul comunei Mica – Tiberiu Zelencz, primarul comunei Cuzdrioara – Casian Rus, primarul comunei Vad – David Prunean, primarul comunei Jichișu de Jos – Ioan Moncea, primarul comunei Mintiu Gherlii – Dumitru Oltean, primarul comunei Recea Cristur – Alexandru Laurian Rus sau președintele PNL Cășeiu – Marinel Baias.
Având în vedere că PNL Cluj a anunțat că îl susține pe Florin Cîțu, cel mai probabil aceasta a fost și opțiunea delegaților din zona municipiului Dej.
Dani
2021-09-26 la 11:35:11 AM
„A mai murit un partid istoric.” Mihai ȘORA, după Congresul PNL.