Eveniment
COD ROȘU de vreme severă în Braniștea, Beclean și mai multe localități din județul vecin
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
4 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/06/cod-rosu.jpg)
Meteorologii au emis COD ROȘU de vreme severă în mai multe localități din județul Bistrița-Năsăud.
Avertizarea COD ROȘU este valabilă în Năsăud, Beclean, Nimigea, Căianu Mic, Șintereag, Braniștea, Nușeni, Salva, Șieu-Odorhei și Chiuza. Totodată, autoritățile anunță că s-a emis RO-ALERT pentru locuitorii din aceste zone.
Conform meteorologilor, se vor semnala averse torențiale care vor depăși 50 l/mp, frecvente descărcări electrice, grindină de dimensiuni medii, vijelii; – în zona avertizată s-au cumulat peste 40 l/mp.
Avertizarea este valabilă până la ora 19:45.