Social-Cultură
Concursul de Matematică „Leon Birnbaum” și-a desemnat câștigătorii
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
9 anipe
O confruntare a talentelor matematice a avut loc în cadrul manifestărilor prilejuite de Zilele Liceului Teoretic „Alexandru Papiu Ilarian” din Dej.
Ieri, s-a desfăşurat cea de-a V-a ediţie a Concursului de Matematică „Leon Birnbaum”. În acest an, elevii participanţi au avut o surpriză pregătită de către prof. Sorin Borodi, iniţiatorul concursului: competiţia s-a derulat prin intermediul calculatorului.
Protagoniştii confruntării au fost elevi din clasele V-VIII de la şcolile şi liceele din Dej, Cluj, Gherla. La finalul competiţiei s-au acordat premii interesante constând în bani, medalii, diplome.