CRONICĂ. Avântul Reghin – Unirea Dej 3-0. Gazdele cu golurile, oaspeții cu ratările – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă, scor 0-3, în deplasare, de formația Avântul Reghin.

Partida din această după-amiază, care a debutat la ora 15, pe stadionul din Reghin, a contat pentru a VII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej ocupa locul 10 în clasament, cu șapte puncte acumulate, în vreme ce gazdele se situau pe poziția cu numărul 11, având același număr de puncte.

Avântul a deschis scorul în minutul 3. La o centrare de pe partea stângă, Sabo nu i-a pus nicio problemă lui Merdariu și acesta a trimis cu latul în plasă. La faza imediat următoare, Plaian l-a găsit excelent pe Andrei Pop în zona careului mic, șeptarul a înscris, însă golul dejenilor a fost anulat pe motiv de offside. În minutul 10, Blaj a executat o lovitură liberă, pe centru, fără probleme pentru portarul Reghinului.

În minutul 16, Papp ”l-a pierdut” pentru o secundă pe Truță, optarul a scăpat singur cu Farcaș și a marcat pentru 2-0. De cealaltă parte, aflat în aceeași situație, Onicaș a trimis în portarul Avântului, din poziție lateral stânga. În minutul 36, Plaian a centrat excelent în fața porții, dar Papp nu a putut fructifica mingea pusă pe picior. Tot Papp a ratat apoi, cu capul, cea mai mare ocazie a primei reprize.

În minutul 41, Zaharia nu a reușit să blocheze un adversar în banda dreaptă, balonul a ajuns pe cealaltă parte la Stavilă și acesta a înscris pentru 3-0 cu un șut în forță. Imediat după, Farcaș și-a salvat echipa de la primirea golului cu numărul patru.

După reluare, Bogdan Pop a lovit transversala, din lovitură liberă, și a deschis șirul ratărilor colegilor săi. Până la finalul jocului de pe Municipalul din Reghin, Florin Blaj, Andrei Pop și Zaharia au ratat cinci situații uriașe prin care puteau schimba soarta partidei. Li s-a opus bara, li s-a opus portarul advers, dar și norocul și inspirația… Mai mult decât atât, Kereki a punctat cu capul, dar arbitrul a anulat reușita pe motiv de offside, deși golul a părut perfect valabil!

S-a încheiat 3-0 pentru Avântul Reghin, la capătul unui joc în care antrenorul Gică Barbu a încercat un sistem nou și, deși nu i-a ieșit așa cum și-a plănuit, Unirea putea egala sau chiar câștiga dacă ne raportăm la ocaziile uriașe avute de elevii săi în partea secundă. Dar, cum fotbalul se joacă pe goluri, și nu pe ratări, uniriștii se întorc la Dej fără niciun punct…

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 8. Papp, 13. Sabo, 5. Kereki, 3. Plaian, 17. Zaharia, 18. Pop B., 6. Cătinean, 19. Onicaș, 10. Blaj Fl., 7. Pop A. Antrenor: Gică Barbu.