CRONICĂ. Duelul Unirilor, încheiat indecis. Formația din Dej obține un punct cu Alba Iulia – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 0-0, confruntarea de pe teren propriu cu Unirea 1924 Alba Iulia, la capătul unui joc în care cei doi portari s-au aflat în zi mare și fiecare și-a salvat formația.

Partida – care a debutat la ora 14, pe Stadionul Municipal – a contat pentru a XIV-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej ocupa locul 10 în clasament, cu 17 puncte acumulate, în vreme ce oaspeții se situau pe poziția cu numărul 13, având 12 puncte strânse până acum.

Așa cum Dej24.ro a anunțat ÎN EXCLUSIVITATE în urmă cu două zile, Unirea și antrenorul Gică Barbu au reziliat pe cale amiabilă contractul, astfel că, astăzi, pe banca dejenilor s-au aflat secundul Ionuț Bal și delegatul Adrian Bud. De asemenea, gazdele nu s-au putut baza pe Mihai Onicaș, suspendat după ce a fost eliminat la Turda și pe Andrei Pop (cumul de ”galbene”), două piese importante din primul ”11”.

Dejenii puteau deschide scorul în minutul 2, când Florin Blaj a executat o lovitură liberă, de la 18 metri, puțin pe lângă poarta adversă. Oaspeții au ratat apoi o ocazie uriașă, Frăsineanu, din 4 metri, fiind blocat fabulos, cu piciorul, de Farcaș. În minutul 20, Blaj, cu capul, nu i-a pus prea mari probleme lui Sporea.

Au urmat apoi două ratări pentru oaspeți, ambele cu capul, Guț și Ivan trimițând peste. În minutul 31, Peter a pătruns în careu și a șutat, însă Sporea a respins. Până la pauză, Mărgărit și Fetița au combinat frumos până în careul dejean și Farcaș a fost din nou salvator pentru gazde.

Imediat după reluare, Fetița – aflat în poziție centrală, ideală – a ratat execuția și șansa de a deschide scorul. În minutul 73, tot el a trimis din lateral și Farcaș a scos de sub transversală. La cealaltă poartă, Bogdan Pop a bătut o lovitură liberă, însă Sabo, cu capul, nu l-a putut învinge pe Sporea. Nici Florin Blaj nu a fost mai norocos la faza următoare. Decarul a atacat ”scurtul” – dintr-o poziție asemănătoare celei din care a marcat la Turda, dar goalkeeper-ul oaspeților a fost la post.

În minutul 83, dejenii și-au pus mâinile în cap la ratarea lui Kereki, cu capul, când Sporea s-a întins și a scos de lângă bară. Și Farcaș a avut apoi o intervenție mare la execuția din 10 metri a lui Mărgărit. În minutul 86, Bogdan Pop a bătut bine o lovitură liberă de la distanță, numai că fundașul Kereki nu a fost inspirat, din 5 metri. Ultima ocazie de gol le-a aparținut fotbaliștilor din Alba Iulia. Același Fetița, din alunecare, putea aduce victoria pentru coechipierii săi, dar Farcaș – de altfel extrem de sigur azi – a reținut.

La finalul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 0-0 și fiecare echipă a obținut un punct. Pentru elevii antrenați de Ionuț Bal și Adrian Bud urmează duelul din deplasare cu Recea, ultimul joc al turului.

FC Unirea Dej: D. Farcaș – Kereki, Plaian, Al. Papp, Sabo, Cătinean, Peter, Fl. Blaj, R. Zaharia, Al. Blaj, B. Pop. Rezerve: Cr. Pop, Sătmar, Ad. Farcaș, Benko. Antrenor: Ionuț Bal.

Unirea Alba Iulia: Sporea – R. Ivan, I. Neag, Guț – F. Morar, Al. Petresc, Bârdea, Tat, Frăsineanu – Fetița, Mărgărit. Rezerve: Angeru, Mateș, Al. Giurgiu, Selagea, Mardare, C. Avram, Joldeș. Antrenor: Mihai Manea.