CRONICĂ. FC Unirea Dej a debutat cu dreptul în noul sezon: 2-0 cu Zalăul – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii a III-a, după ce a învins cu 2-0, în deplasare, formația SCM Zalău. Dejenii au fost mai buni la toate capitolele și au mai avut încă cel puțin trei ocazii mari. De cealaltă parte, sălăjenii nu i-au pus prea mari probleme portarului Farcaș.

Partida dintre SCM Zalău și FC Unirea Dej – care a contat pentru prima etapă a seriei a V-a din Liga a III-a – s-a disputat în această după-amiază, cu începere de la ora 18, pe Stadionul Municipal din Zalău.

În minutul 4, Boje a fost la un pas să deschidă scorul cu un șut în diagonală, însă a ratat ținta. De cealaltă parte, în minutul 18, Lemnaru a bătut o lovitură liberă din poziție centrală, de la 22-23 de metri, portarul zălăuan Băican a respins în bară și balonul a ajuns la Andrei Pop care a trimis cu multă siguranță în plasă. Blaj, cu capul, putea face imediat 2-0.

În minutul 42, Lemnaru nu a fructificat o situație în care mingea a trecut peste fundașul central al Zalăului, pentru ca mai apoi Onicaș să fie blocat de goalkeeper-ul sălăjean, la o fază în care colegii lui din apărare ”au dormit”.

După reluare, Andrei Pop l-a amețit pe Dulap și a trimis milimetric pe lângă bară. Și celălalt Pop al echipei – Bogdan – l-a pus la încercare pe Băican cu un șut, cu stângul, fără succes pe tabelă. Tot el a pasat excelent pe poziție viitoare pentru Blaj, însă decarul Unirii a trimis lamentabil din 5 metri.

Dejenii au dat lovitura în minutul 72. Blaj l-a găsit excelent pe Andrei Pop și șeptarul a făcut 2-0 cu o execuție din interiorul careului. Tabela nu s-a mai modificat până la final și elevii lui Gică Barbu au debutat cu dreptul în noul sezon al Ligii a III-a, întorcându-se la Dej cu trei puncte extrem de valoroase.

SCM Zalău: Claudiu Băican (cpt.) – Andrei Şumlea (’64 Rareş Petruţ-Pop), Varga Markusz, Răzvan Dulap, Iustin Ardelean – Florin Pop (’80 Raul Saroşi), Cristian Călin, David Sârbu (’56 Daniel Supuran), Sebastian Duma, Alex Turcu (’46 Vlad Marin) – Bogdan Boje. Rezerve: Andrei Pop – Denis Laza şi Andrei Bene. Delegat: Vasile Jula

FC Unirea Dej: Dorin Fărcaș – Alexandru Papp, Virgil Sabo, Mihai Kereki, Dan Plăian – Marius Cătinian, Mihai Onicaș (cpt.), Bogdan Pop, Florin Blaj – Andrei Pop și Valentin Lemnaru. Rezerve: Cristian Pop – Andrei Peter, Benco Ferenc, Alex Blaj, Darius Satmar. Antrenor: Gică Barbu

Au arbitrat: Zoltan Szekely – Daniel Lar şi Cristian Mureşan (toţi din Baia Mare).