”Dublă” reușită de dejeanul Ciprian Deac în CFR Cluj – FC Botoșani

Fotbalistul dejean Ciprian Deac a reușit o ”dublă” în confruntarea dintre CFR Cluj și FC Botoșani (etapa a VII-a a Ligii 1).

În minutul 25, din lovitură liberă, mijlocașul dejean a tras puternic de la marginea careului și a dublat avantajul ”feroviarilor” (scorul a fost deschis de Pereira, în minutul 19). Zece minute mai târziu, Deac a oferit o pasă decisivă pentru golul înscris de Alexandru Păun.

La jumătatea reprizei secunde, Pierce l-a faultat pe Păun în careu, arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var și Deac a marcat pentru 4-0.

”Nu ştiam dacă voi fi pregătit 100% pentru a juca azi. E bine că a ieşit aşa, e bine că am câştigat, e bine că ne menţinem acolo sus. Acum urmează refacerea cea mai bună, somnul. Până la meciul de miercuri voi fi 100% (…) Botoşaniul e o echipă bună, pasează foarte bine între linii, periculoasă pe atac. E bine că am marcat repede 3 goluri şi ne-am creat un avantaj decisiv încă din prima repriză. Am fost mult mai liniştiţi ulterior”, a spus Deac la finalul jocului din Gruia.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Mureşan, Burcă, Camora – Itu, Hoban, Păun – Pereira, Costache, Deac. Rezerve: Vâtcă, Butean, Sylla, Bordeianu, Omrani, Fica, Rondon.

FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Miron, Chindriş, Holzmann – Rodriguez, Papa – Golofca, Ongenda, Ofosu – Andronic. Rezerve: Pap, Patache, Ţigănaşu, Piţian, Pierce, Florescu, Cîmpanu.