CRONICĂ. FC Unirea Dej, ”virusată” și eliminată din Cupa României – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost eliminată din Cupa României, fiind învinsă, scor 0-3, pe teren propriu, de Sănătatea Cluj.

După ce a trecut cu 6-2 de Progresul Șomcuta Mare și cu 4-0 de CS Florești, FC Unirea Dej a întâlnit în această după-amiază, de la ora 17:30, pe Stadionul Municipal, formația Sănătatea Cluj, în a treia fază a Cupei României.

În minutul 3, Andrei Pop a fost la un pas să îi fure balonul portarului Lăzăreanu – care încercase un dribling – și să deschidă scorul. Oaspeții au replicat prin Ceaca, însă șutul său din diagonală a trecut pe lângă poarta apărată de proaspăt-transferatul Cristian Pop – titularizat pentru prima dată în poarta Unirii.

În minutul 11, Blaj l-a testat pe goalkeeper-ul Sănătății cu un șut plasat de la marginea careului, fără probleme pentru Lăzăreanu. Cinci minute mai târziu, Ciupe a tras puternic de la distanță, pe lângă poarta dejeană. La jumătatea reprizei, Roman a ratat o ocazie uriașă pentru formația sa, luftând incredibil în fața porții adverse.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 31. De pe partea stângă, Ceaca a pasat pentru Roman în fața porții și acesta din urmă a îndeplinit o simplă formalitate. Trei minute mai târziu, ”virușii verzi” au înscris din nou. La o lovitură liberă bătută de pe dreapta, Laurențiu Rus a pus capul și a făcut simplu 2-0.

Au urmat două ocazii ”semnate” de cei doi Pop ai Unirii – Bogdan și Andrei – și apoi o ratare trecută în contul lui Cătinean – un șut plasat, balonul fiind reținut de portarul Sănătății.

Imediat după reluare, Papp l-a faultat pe Ceaca în careu, arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var și Ciupe a trimis în dreapta portarului unirist Pop pentru 3-0. În minutul 49, dejenii – care astăzi nu s-au putut baza pe Lemnaru – au avut șansa de a micșora diferența de pe tabelă. Andrei Pop a pasat excelent în fața porții, dar Benko a fost blocat în ultima clipă de Lăzăreanu. Același Andrei Pop a zguduit apoi transversala.

În minutul 73, Ceaca a scăpat singur cu Pop și a ratat o șansă uriașă de a înscrie golul patru pentru echipa sa. Câteva minute mai târziu, tot el l-a lobat pe Pop, numai că Papp s-a aflat pe linia porții și a salvat un gol ca și făcut.

Spre finalul jocului de la Dej, Blaj a bătut o lovitură liberă în zid, Bogdan Pop a trimis peste poarta Sănătății și Cristian Pop s-a remarcat printr-o paradă excelentă, la capătul unei faze în care ”virușii verzi” au lovit și bara.

S-a încheiat 3-0 pentru Sănătatea Cluj și în urma acestui rezultat FC Unirea Dej a fost eliminată din Cupa României. Următorul joc al elevilor antrenați de Gică Barbu va avea loc vineri, tot pe teren propriu, în compania Cugirului.

FC Unirea Dej: 1. Pop C., 15. Papp, 5. Kereki, 17. Zaharia, 3. Plaian, 6. Cătinean, 19. Onicaș, 8. Pop B., 16. Benko, 7. Pop A., 10. Blaj Fl. Rezerve: 12. Farcaș D., 13. Sabo, 4. Blaj Al., 20. Peter, 11. Sătmar, 8. Farcaș Ad. Antrenor: Gică Barbu.

Sănătatea Cluj: 33. Lăzăreanu, 24. Matei, 20. Paul, 11. Târlea, 9. Ceaca, 8. Rus, 18. Ciupe, 21. Roman, 23. Măr, 3. Mic, 16. Rotar. Rezerve: 12. Dragomir, 19. Isac, 94. Lupu, 4. Szolosi, 7. Cristea, 10. Gașpar, 2. Bucur. Antrenor: Marius Semeniuc, delegat Csaba Kis.