CRONICĂ. FC Unirea Dej a pierdut cu Bistrița, 0-1. Dejenii au dominat repriza secundă – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu 1-0, pe teren propriu, de ACS Unu Fotbal Gloria Bistrița, în a XIII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a.

Partida dintre Unirea Dej și ACS Unu Gloria Bistrița s-a disputat cu începere de la ora 14 pe Stadionul Municipal. Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor, când Pop a executat o lovitură liberă de la 16 metri, dar Mureșan a respins și și-a salvat echipa. Oaspeții au replicat prin Stoianof, numai că balonul trimis de el cu capul a ajuns în brațele lui Țicrea.

În minutul 18, Rus a scăpat singur spre poarta Unirii, dar și-a făcut mingea prea lung și nu a mai reușit să finalizeze. Câteva secunde mai târziu, Stoianof s-a trezit cu balonul în centrul apărării dejene și din 5 metri a ratat o șansă uriașă de a marca. La cealaltă poartă, Blaj a driblat frumos în bandă și a pasat pentru Hetea, însă șutul său din întoarcere nu i-a pus probleme portarului bistrițean.

În minutul 28, Nalați a executat o lovitură liberă din poziție centrală, mingea a fost deviată de zid și Sebastian Rus a profitat de o bâjbâială în centrul defensivei uniriste marcând pentru 1-0. Până la pauză, dejenii au mai ratat câteva ocazii mari de a egala, în special prin Moldovan.

Același Moldovan s-a remarcat și în debutul reprizei secunde, când – după o combinație frumoasă cu alți doi coechipieri – a trimis slab din poziție ideală. Dejenii au controlat ostilitățile în a doua parte – profitând de retragerea oaspeților în propria jumătate de teren -, dar fără succes pe tabelă. Dulap a trimis în forță, de la distanță, Pop și-a încercat și el norocul cu capul, dar bistrițenii au scăpat astăzi fără gol primit și s-au impus la fel ca în etapa trecută când au trecut de Minaur Baia Mare cu același scor, 1-0.

În urma înfrângerii din ”derby-ul” cu AFC Unu Gloria Bistrița, FC Unirea Dej a fost devansată de formația din județul vecin, cele două făcând practic rocada în clasament.

FC Unirea Dej: 12. Țicrea, 4. Pop Fl., 7. Călin, 13. Dulap, 15. Rus N., 18. Pop B., 3. Graur, 19. Hetea, 5. Cătinean, 10. Blaj, 9. Moldovan. Rezerve: 1. Georgiu, 6. Monea, 11. Papp, 20. Preda, 8. Trif, 17. Iepan, 16. Peter. Antrenor: Gheorghe Barbu.

ACS Unu Gloria Bistrița: 17. Mureșan, 4. Meșter, 6. Bucur, 2. Patca, 19. Hasnas, 10. Nalați, 14. Moldovan, 7. Cilean, 16. Băldean, 23. Rus S., 9. Stoianof. Rezerve: 12. Racoti, 8. Suciu, 11. Dobrea, 15. Minta, 21. Săngeorzan, 24. Pop A., 20. Ani. Antrenor: Dănuț Matei.