CRONICĂ. FC Unirea Dej a pierdut cu liderul Comuna Recea în ultima etapă a turului – FOTO

loading...

În ultima etapă a turului Ligii a III-a, FC Unirea Dej a fost învinsă, scor 1-4, în deplasare, de formația Fotbal Comuna Recea, liderul seriei a V-a. Deși echipa din Maramureș a fost per total mai bună, dejenii au avut penalty neacordat la scorul de 1-2, iar soarta jocului putea fi alta dacă arbitrul Adina Pop ar fi indicat lovitură de la punctul cu var.

Partida din această după-amiază – care a debutat la ora 14 – a contat pentru a XV-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a, ultima rundă a turului de campionat. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej ocupa locul 10 în clasament, cu 18 puncte acumulate, în vreme ce oaspeții se situau pe prima poziție, având 31 de puncte strânse până acum.

Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor, însă Bogdan Pop – din lovitură liberă – a trimis pe lângă poarta apărată de Bota. În minutul 12, la prima lor acțiune de poartă, gazdele au deschis scorul. La un corner bătut de pe partea stângă, Papp a fost visător și Chinde – nemarcat – a deschis scorul cu o lovitură de cap. De cealaltă parte, Florin Blaj a lovit transversala din lovitură liberă și lui Onicaș i-au lipsit câțiva centimetri să împingă mingea în plasă.

Dejenii au egalat în minutul 36. Andrei Pop a șutat de la marginea careului mare, Bota a respins în lateral și Radu Zaharia a trimis cu multă siguranță în poartă. Până la pauză, Papp a greșit din nou în bandă, balonul a ajuns la Olteanu – nederanjat de Sabo sau Kereki, cei doi fundași centrali – și acesta a marcat simplu, din 5 metri.

Portarul Unirii Dej, Dorin Farcaș a intervenit fabulos în debutul reprizei secunde și și-a salvat echipa de la primirea încă unui gol. Apoi, tot el a boxat spectaculos un șut trimis în forță. Încet, dar sigur, dejenii au preluat controlul jocului și preț de 15 minute s-au instalat în terenul maramureșenilor. Onicaș, cu un șut de la distanță și Bogdan Pop, cu o execuție peste poartă, nu au reușit să egaleze.

În minutul 71, uniriștii au cerut – pe bună dreptate! – penalty. Florin Blaj a fost faultat evident în careu, însă centralul Adina Pop i-a acordat decarului cartonaș galben pentru simulare. Până la final, gazdele au turat motoarele și au ratat câteva ocazii uriașe, goalkeeper-ul Farcaș remarcându-se din nou de cel puțin trei ori. Din păcate pentru echipa sa, portarul nu a mai putut bloca reușitele lui Chinde și Pașca, din finalul jocului, astfel că FC Unirea Dej a fost învinsă cu 4-1.

În ciuda acestui rezultat, dejenii acumulează 18 puncte – cu 5 mai multe decât la sfârșitul turului trecut de campionat și se află la 4 puncte de locul 7 sau 8 (22 puncte).

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 8. Papp, 5. Kereki, 6. Sabo, 3. Plaian, 19. Onicaș, 17. Zaharia, 18. Pop B., 11. Farcaș Ad., 10. Fl. Blaj, 9. Pop A. Antrenori: Ionuț Bal, Adrian Bud.

”U” Cluj – CS Unirea Dej se joacă mâine după-amiază

loading...

Echipa de volei Unirea Dej va întâlni mâine după-amiază, în deplasare, formația ”U” Cluj.

Partida dintre ”U” Cluj și Unirea Dej, care va începe la ora 17, contează pentru a XII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi ocupă locul 5, cu 19 puncte acumulate, în timp ce ”șepcile roșii” se situează pe locul 7, cu 11 puncte strânse până acum.

Runda trecută, dejenii au fost învinși de liderul Diviziei A1, Dinamo București, scor 0-3.

Continuă să citești

Simona Halep a câștigat primul meci de la Australian Open! A învins-o pe Jennifer Brady cu 7-6, 6-1!

FOTO – Arhivă
loading...

Simona Halep a câştigat fără prea mari emoţii meciul cu Jennifer Brady, prima partidă a româncei de la Australian Open. Halep s-a impus în două seturi, scor 7-6, 6-1, şi a avut puţine probleme doar în startul partidei.

Simona Halep şi-a propus să câştige Australian Open în acest an. Turneul australian este unul dintre cele două mari turnee de Grand Slam pe care românca nu le-a câştigat încă. Halep a fost foarte aproape de acest lucru în 2018 atunci când a jucat finala.

AUSTRALIAN OPEN | Simona Halep, favorită numărul 4 în acest an

Simona Halep începe 2020 de pe locul 3 în clasamentul mondial. Halep este cotată cu şansa a patra la câştigarea trofeului in acest an. Australian Open este primul turneu major pe care Halep îl va juca sub comanda lui Darren Cahill, antrenorul australian care a revenit alături de sportiva din Constanţa la începutul acestui an.

Simona Halep a mai jucat un singur turneu în 2020, la Adelaide. Halep a învins-o pe Ajla Tomljanovic, dar a fost eliminată în sferturi de Aryna Sabalenka.

Dejeanul Ciprian Deac, „încoronat” de cei de la UEFA drept „regele fazelor fixe”!

loading...

Ciprian Deac este într-o formă excelentă la CFR Cluj, deși fotbalistul născut la Dej a ajuns la 33 de ani.

Cei de la UEFA l-au remarcat pe Deac în parcursul excelent al clujenilor din Europa, care au reușit să treacă în a doua competiție europeană de o grupă cu Celtic, Rennes și Lazio, scriu cei de la Pro Sport.

„Ciprian Deac, regele fazelor fixe”, notează cei de la UEFA, care subliniază că mijlocașul a marcat de două ori în grupele Europa League, oferind și trei assist-uri.

În montajul făcut de UEFA apare golul din lovitură liberă prin care Deac a adus victoria clujenilor cu Rennes (1-0), dar și centrarea perfectă pentru golul lui Burcă din partida câștigată de CFR în fața celor de la Celtic (2-0), în ultima etapă.