CRONICĂ. FC Unirea Dej a remizat, scor 3-3, în primul amical al iernii – GALERIE FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 3-3, meciul amical cu AS Unirea Iclod disputat astăzi, cu începere de la ora 10, pe Baza Sportivă Iclod.

Prima partidă de verificare pentru elevii lui Gică Barbu a debutat perfect, cu gol în minutul 1. Florin Blaj a sprintat în banda stângă și a pasat pentru Hîmpea, iar fostul fotbalist al Universității Cluj a deschis scorul cu o execuție de finețe. Gazdele – locul 3 în Liga a IV-a – au egalat câteva minute mai târziu, când Onicaș a faultat în propriul careu și Cupșa a transformat lovitura de la punctul cu var.

În minutul 18, fostul stelist Onicaș – acum căpitanul Unirii Dej – se putea revanșa pentru penalty-ul comis, numai că lovitura sa de cap a luat la țintă bara. Gazdele au replicat prin Dârjan, care a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar goalkeeper-ul Unirii (aflat în probe) a respins spectaculos. Iclodul a preluat conducerea pe tabelă după reușita lui Porumb din marginea careului mare.

La prima fază de joc din a doua repriză, Hîmpea a profitat de o bâjbâială în defensiva Iclodului și a împins balonul în plasă (2-2). În minutul 54, Plaian putea marca și el, dar șutul său din alunecare a trecut pe lângă bara din dreapta portarului Lorand Szekely (fost și el la Unirea).

În minutul 57, Gârda a înscris pentru 3-2 și a adus Unirea Iclod, din nou, în avantaj, numai că Hîmpea a ”bifat” hattrick-ul cu câteva minute înainte de finalul confruntării amicale de pe Baza Sportivă Iclod și s-a terminat 3-3.

La începutul lunii februarie, în data de 2, pe același teren, uniriștii vor da piept cu CS Minaur Baia Mare (locul 2 în seria a V-a din Liga a III-a). Meciul este programat cu începere de la ora 12.