CRONICĂ. FC Unirea Dej, învinsă clar de CSS Sânmărtin – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă fără drept de apel, scor 1-5, de formația CSS Sânmărtin.

Partida de ieri după-amiază, care a debutat la ora 15, pe terenul din Sântion, a contat pentru a IX-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea confruntării directe, cele două formații erau despărțite de trei puncte.

Dejenii au început excelent jocul și Bogdan Pop (‘8) a deschis scorul cu un șut cu latul, balonul fiind deviat în poartă. Avantajul uniriștilor a durat doar trei minute. La un șut de la distanță, tânărul portar Cristian Pop nu a reușit să rețină balonul, l-a scăpat și în încercarea de a-l recupera a faultat un adversar. Arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var și Sergiu Pop a trimis în stânga goalkeeper-ului dejean.

În minutul 18, la o fază petrecută pe dreapta – la care atât Plaian, cât și Zaharia au fost depășiți total -, Ban a primit în fața porții, a pus latul și a marcat simplu pentru 2-1. Două minute mai târziu, Sorian a executat o lovitură liberă de pe stânga, de la aproximativ 30 de metri, și l-a învins pe Cristian Pop, care a intrat cu tot cu minge în poartă. Nemulțumit de evoluția lui, antrenorul Gică Barbu l-a și schimbat imediat cu Farcaș. Nici Chifu – depășit total de joc – nu a mai prins finalul primei reprize, fundașul fiind înlocuit cu Sabo.

S-a făcut 4-1 în minutul 52, când Sorian a șutat în forță, de pe dreapta, și nu i-a dat nicio șansă lui Farcaș. Dejenii au replicat prin Bogdan Pop, însă execuția sa din lovitură liberă nu i-a pus probleme portarului Sânmărtinului. Mai apoi, Cătinean a profitat de o neatenție în partea stângă, a recuperat balonul și a ratat cu seninătate o ocazie uriașă, deși avea opțiunea de a pasa unui coleg.

În minutul 73, Onicaș a bătut o lovitură liberă de la jumătatea terenului, dar Blaj nu a putut trimis în plasă, din 5 metri, și a ratat și el o ocazie uriașă de a reduce din diferență. La faza imediat următoare, gazdele puteau face 5-1 cu un șut plasat, însă mingea s-a dus pe lângă bara din stânga lui Farcaș.

În minutul 75, Onicaș s-a trezit cu mingea în interiorul careului mare și în locul unui șut cu șiretul, a ”pasat”, cu latul, portarului advers. La ultima fază a jocului disputat lângă granița cu Ungaria, gazdele au înscris pentru a cincea oară, reușita aparținându-i lui Florin Pop.

CSC Sânmartin: Barabaş – Fl. Pop, Nogo, Lupşe, Arsene (’73 Al. Pintea), S. Brata (’46 Andraş), Tiponuţ, Habakuk (’59 I. Cuc), Ban, Sorian, Sg. Pop (’88 Vancea). Antrenor: Călin Cheregi.

Unirea Dej: Cr. Pop (’30 D. Farcaş) – Chifu (’30 Sabo), Kereki, R. Zaharia, Plaian, Cătinean, Onicaş, B. Pop, Fl. Blaj, A. Pop (’45 Al. Papp), Lemnaru (’63 Ad. Farcaş). Antrenor: Gheorghe Barbu.

Arbitri: Alexandru Gornic – Andrei Pantea, Alina Mihoc (toţi din Arad)

Observatori FRF: Traian Marchiş (Baia Mare), Vasile Rad (Arad)

FC Unirea Dej, remiză în amicalul cu Industria Galda – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 2-2, duelul amical cu Industria Galda.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Industria Galda (locul 16, seria a V-a, Liga a III-a) s-a disputat în această seară, cu începere de la ora 19, pe Baza Sportivă ”Someșeni” din Cluj-Napoca.

Dejenii au început în forță meciul și au ratat două ocazii uriașe, prin Andrei Pop și Kereki. Nici Adi Pop nu a mai fost mai norocos, cu o lovitură de cap, cu câteva minute înainte de finalul primei părți. La scurt timp, Andrei Pop putea marca din lovitură liberă, dar portarul Galdei a scos senzațional de lângă bară.

După reluare, uniriștii au punctat de două ori, prin Andrei Pop și Cocian (din lovitură liberă, deviată), înainte ca antrenorul Dragoș Militaru să schimbe toată echipa și să trimită pe teren mai mulți juniori. În cele din urmă, Industria a reușit să egaleze și partida s-a încheiat 2-2.

Vă reamintim, în precedentele patru jocuri amicale, FC Unirea Dej a trecut cu 5-1 de ACS Vulturul Mintiu Gherlii și cu 3-2 de Victoria Cluj și a fost învinsă cu 3-1 de CS Minaur Baia Mare, respectiv cu 3-0 de ”U” Cluj.

Continuă să citești

VOLEI | Unirea Dej dispută astăzi restanța cu Volei Municipal Zalău

loading...

Echipa de volei CS Unirea Dej va întâlni marți, 18 februarie, cu începere de la ora 18, în deplasare, formația Volei Municipal Zalău.

Este vorba despre o partidă restantă, reprogramată din cauza gripei, după ce voleibaliștii sălăjeni au fost diagnosticați cu diverse forme de viroze respiratorii. Mai mult decât atât, doi jucători au fost internați la sectia de boli infecțioase cu pneumonie, respectiv gripă de tip A.

Meciul dintre cele două echipe contează pentru cea de-a XIV-a a Diviziei A1 la volei masculin și era programat inițial să se dispute pe 5 februarie.

FC Unirea Dej joacă mâine un amical cu Industria Galda

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej va întâlni mâine seară, în deplasare, formația Instrustia Galda, într-un joc amical desfășurat la Cluj-Napoca.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Industria Galda (locul 16, seria a V-a, Liga a III-a) se va disputa cu începere de la ora 19 pe Baza Sportivă ”Someșeni” din Cluj-Napoca.

Vă reamintim, în precedentele patru jocuri amicale, FC Unirea Dej a trecut cu 5-1 de ACS Vulturul Mintiu Gherlii și cu 3-2 de Victoria Cluj și a fost învinsă cu 3-1 de CS Minaur Baia Mare, respectiv cu 3-0 de ”U” Cluj.