CRONICĂ. Scurt și la obiect: Sănătatea Cluj – FC Unirea Dej 0-3 – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus cu 3-0, fără emoții, în deplasare, în fața formației Sănătatea Cluj.

Partida dintre Sănătatea Cluj și FC Unirea Dej, disputată în această după-masă, cu începere de la ora 17, pe terenul din localitatea Jucu, a contat pentru prima etapă a noului sezon al Ligii a III-a. Prima ocazie de gol s-a înregistrat în minutul 14, când Florin Blaj a executat o lovitură liberă de la peste 30 de metri, fără probleme pentru portarul Sănătății. Tot din lovitură liberă și-a încercat norocul și Roș, însă a ratat de puțin ținta. În minutul 31, Andrei Pop a fost faultat în careu, centralul a indicat lovitură de la punctul cu var și tot el a transformat cu o execuție în forță.

Două minute mai târziu, Andrei Pop a pasat excelent pentru Florin Blaj, dar decarul Unirii a trimis la câțiva centimetri de bara din dreapta porții Sănătății. Cu cinci minute înainte de finalul primei părți, Andrei Pop a fost faultat din nou în careu și s-a fluierat lovitură de la punctul cu var. Angelo Cocian a trimis în plasa laterală și a dublat avantajul formației sale.

După reluare, Ciupe a bătut bine o lovitură liberă, numai că Farcaș a fost la post și a respins peste poartă. În minutul 55, Frăsinean a fost servit în diagonală, a accelerat spre careul advers, dar a ratat execuția. Zece minute mai târziu, Cocian l-a găsit excelent pe Andrei Pop în careul mic și acesta din urmă a trimis peste poartă.

În minutul 67, Giurgean a pasat pentru Frăsineanu în fața porții, dar optarul a ratat incredibil, din 6 metri. Scorul final l-a stabilit Andrei Pop. Acesta a profitat de o gafă în defensiva clujenilor, a recuperat balonul și a făcut 3-0 cu un șut plasat, de la marginea careului mare.

De menționat că Sănătatea Cluj nu le-a pus nicio problemă dejenilor, aceștia din urmă controlând ostilitățile de la început până la sfârșit.

Sănătatea Cluj: 83. Todoran – 13. Creț, 5. Urcan, 45. Szolosi, 20. Isac – 96. Neamț, 94. Cîmpean, 10. Ciupe, 18. Diosan – 9. Vlădău, 7. Marin. Rezerve: 12. Blaga, 15. Rusu Vl, 8. Bochiş, 4. Iuga, 14. Mureşan, 23. Iancu. Antrenori: Csaba Kis, Dan Matei.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș – 19. Roș, 5. Kereki, 4. I. Rus, 3. Peter – 8. Frăsineanu, 17. Cocian, 6. Cătinean, 15. Adi Pop – 10. Fl. Blaj, 9. A. Pop. Rezerve: 1. Papp R, 13. Chira, 11. Giurgean, 20. Blaj Al, 18. Papp Al, 14. Sabo, 9. Lăcan, 2. Mate. Antrenor: Dragoş Militaru.

Vă reamintim, la jumătatea acestei săptămâni, elevii lui Dragoș Militaru s-au impus cu 4-2, după prelungiri, în fața Sănătății Cluj, în primul tur al Cupei României. CRONICA partidei și imagini de miercuri, AICI.

Dacă vrei să fii la curent cu tot ce se întâmplă în Dej, nu uita să dai LIKE paginii de facebook Dej24.ro!