CRONICĂ. Unirea Dej a învins CS Iernut cu 4-1: dublă Ferhaoui, super-gol Blaj – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a câștigat cu 4-1 întâlnirea de pe teren propriu cu CS Iernut, din a șasea etapă a seriei a V-a din Liga a III-a.

Primul șut pe poartă le-a aparținut oaspeților, în minutul 17, când Pastor a trimis din marginea careului mare, iar Szekely a respins în afara terenului. De cealaltă parte, dejenii au replicat prin Plăian. Fundașul a șutat puternic de la distanță, dar Crăciun a prins balonul fără probleme.

Ferhaoui a deschis scorul în minutul 27 cu un șut plasat lângă bara din stânga portarului, Crăciun rămânând fără reacție la execuția francezului. Trei minute mai târziu tabela s-a modificat din nou. Blaj – din voleu – a trimis puternic în vinclu și a dublat avantajul Unirii, fiind aplaudat de toți spectatorii de pe Stadionul Municipal pentru super-golul său.

Alex Papp a avut și el șansa lui de a puncta (’33), dar portarul Iernutului a fost la post. În minutul 38, Bote a luat la țintă transversala, din 10 metri, și a ratat o șansă uriașă de a face 3-0. Cu câteva secunde înainte de finalul primei reprize, portarul Szekely a făcut o gafă de proporții și în loc să degajeze a pasat unui adversar, în apropiere de careul său. Pastor a profitat de ”cadou”, l-a găsit pe Ungur în careu, iar acesta din urmă a marcat fără probleme, în ciuda eforturilor făcute de Ndi de a respinge de pe linia porții.

După reluare, Ferhaoui a pasat excelent pentru Bote, însă atacantul Unirii Dej – rămas singur în fața porții – a trimis în goalkeeper-ul advers. În minutul 56, Szekely a fost la un pas de o nouă gafă. La o lovitură liberă executată de Ungur, Pastor a pus latul, iar portarul dejean a scăpat mingea din mână și le-a dat emoții colegilor săi. Din fericire pentru el, un coechipier a fost pe fază și l-a salvat în ultima clipă.

Uniriștii antrenați de Alpar Meszaros au făcut 3-1 în minutul 60. Bote a fost faultat în careu și Adina Popa – centralul acestei confruntări – a indicat lovitură de la 11 metri. Ferhaoui a trimis cu mult calm în stânga portarului și a semnat ”dubla” în acest meci. Sportivii din Iernut nu au mai avut forță să revină și tot gazdele au fost mai periculoase. În minutul 69, Paul Bogdan a șutat violent de pe partea dreaptă și Crăciun a respins cu greu de sub bară.

Nalați a fost co-autor la ultimul gol al Unirii. Experimentatul mijlocaș a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Bogdan (intrat pe teren în partea secundă) a deviat mingea în plasă și a stabilit scorul final: 4-1. În urma acestei victorii, FC Unirea Dej obține toate punctele puse în joc și ajunge la borna șapte în clasament.

FC Unirea Dej: 27. Szekely, 24. Podină, 6. Kovacs, 15. Ndi, 3. Plăian, 18. Blaj Fl., 26. Nalați, 8. Itu, 94. Ferhaoui, 11. Papp, 20. Bote. Rezerve: 1. Giurgean, 10. Alexandru, 5. Chiorean, 7. Bogdan, 21. Popescu, 19. Graur, 39. Sabo, 29. Kis. Antrenor: Alpar Meszaros.

CS Iernut: 33. Crăciun, 2. Marian, 31. Popa, 4. Szanto, 22. Balea, 28. Fekete, 17. Kovacs, 24. Pop, 14. Pastor, 13. Ungur, 23. Chetan. Rezerve: 1. Stef, 77. Păcurar, 7. Ludușan, 20. Sooș, 21. Korodi, 27. Bălaș, 9. Stoica. Antrenor: Nicolae Ghira.