Eveniment
Cutremur în Slovacia, resimțit la Dej. ”S-a mișcat ușa de la cameră”
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
10 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2016/10/cutremur.jpg)
Un cutremur cu magnitudinea 5,5, produs aseară în Slovacia, a fost resimțit și la Dej, Cluj-Napoca, Florești, Satu Mare, Baia Mare, Târgu Mureș sau Oradea.
Mai multe persoane, inclusiv din Dej, au semnalat pe site-ul Institutului National de Cercetare pentru Fizica Pamântului (INCDFP) ca au simțit cutremurul de la granița Slovacia-Polonia.
”Am simțit la etajul 8. S-a mișcat ușa de la cameră și hainele puse la uscat pe suportul de haine”, ne-a declarat un dejean.
Potrivit INCDFP, cutremurul s-a petrecut la ora 21:23:08 (ora locală a României), în POLAND-SLOVAKIA BORDER REGION. Cutremurul a avut magnitudinea ml 5.5, la adâncimea de 10.0km.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 33km NE de Presov, 57km NE de Kosice, 80km NV de Uzhgorod, 82km SE de Nowy Sacz, 96km E de Poprad.