Eveniment
Dej | A venit din Italia, însă nu a intrat în carantină | S-a ales cu dosar penal
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
4 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/08/politia-romana-politist-politisti.jpg)
Polițiștii din Dej au intervenit în această după-amiază la locuința unei femei care s-a întors recent din Italia, însă nu a intrat în carantină.
Femeia în vârstă de 63 de ani ar fi trebuit să stea 14 zile în carantină.
”La data de 9 mai, polițiștii din cadrul Poliției Municipiul Dej, Biroul de Ordine Publică au fost sesizați despre faptul că o persoană de sex feminin s-ar fi întors în Romania și nu ar fi intrat în carantină. La fața locului, polițiștii au identificat o femeie de 63 de ani, din municipiul Dej. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că femeia a ajuns în România în noaptea de 8/9 mai. Întrucât femeia a refuzat măsura carantinării, a fost necesară intervenția Serviciului de Acțiuni Speciale. Femeia a fost transportată în vederea carantinării. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de Codul penal”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.