Dej | Viitorul Poieni a câștigat CUPA ”Călin Zanc” – FOTO

Echipa Viitorul Poieni a câștigat cea de-a V-a ediție a Cupei ”Călin Zanc”, după ce a trecut în finală, scor 2-0, de Someșul Dej.

Ieri și azi, Sala Sporturilor Dej a găzduit o nouă ediție a Cupei ”Călin Zanc”, competiție caritabilă de minifotbal. La întrecere au participat 18 echipe din zonă, împărțite în patru grupe. La fel ca în anii trecuți, primele două formații din fiecare grupă s-au calificat în sferturi.

Astăzi, în semifinale, Someșul Dej a învins Generația ’88 cu 3-2 (d.p., 0-0), în timp ce Viitorul Poieni s-a impus în fața Veteranilor, scor 3-2. În urma disputării finalei mici, Veteranii au obținut locul 3 (au trecut de Genenerația ’88 cu 4-2).

În marea finală, Viitorul Poieni a bătut cu 2-0 Someșul Dej și a reușit să câștige cea de-a V-a ediție a Cupei ”Călin Zanc”. Gheorghe Loghin de la Poieni a fost desemnat ”cel mai bun jucător al turneului”, în timp ce Raul Pop de la Someșul Dej a primit titlul de ”cel mai bun portar” (diplomele și trofeele au fost puse la dispoziție de Alin Rogojan, în memoria fiului său Darius).

Vă reamintim, scopul întrecerii de la Dej a fost acela de a o ajuta pe Adriana Tănase (35 de ani) – diagnosticată cu tumoare canceroasă malignă la sân -, toți banii strânși urmând să fie donați ei. De asemenea, două tricouri (Paul Papp – Sivasspor și Alexandru Păun – CFR Cluj) au fost scoase la licitație, iar sumele de bani obținute vor ajunge la dejeanca care momentan se află în București, acolo unde face tratament (chimioterapie, cu citostatice) la o clinică particulară.

Evenimentul caritabil devenit deja tradiție a fost organizat de Campionatul de Minifotbal Dej și Asociația Perpetuum Sport.