Dejeanul Cătălin Itu a înscris în poarta FCSB-ului

CFR Cluj a învins cu 2-0, pe Național Arena, FCSB. Al doilea gol a fost reușit de dejeanul Cătălin Itu.

Deși FCSB a aliniat la start o echipă formată din copii, ardelenii au avut emoții preț de 80 de minute, cât timp scorul a rămas alb. Cu cinci minute înainte de finalul partidei de pe Național Arena, Susici a deschis scorul cu o lovitură de cap, iar apoi dejeanul Cătălin Itu – lansat în adâncime – a trecut ușor de Miron și a punctat pentru 2-0.

”O victorie puţin mai grea decât ne aşteptam, dar suntem bucuroşi că am câştigat. După meciul de acum trei zile, echipa a simţit o oarecare oboseală şi din punct de vedere fizic, dar şi din punct de vedere psihic, mai ales că am avut şi 12 zile în care am fost carantinaţi. A fost o suferinţă din punct de vedere psihic, deoarece ne-am stresat şi noi şi familiile noastre. Ne-am îngrijorat pentru sănătatea noastră, pentru familiile noastre, să nu fie şi ele infectate. După un oarecare timp, fără simptome, fără probleme, am realizat faptul că nu am fi avut de unde să luăm acest virus şi a venit rezultatul negativ (…) Am muncit foarte mult și merităm să fim campioni după meciul de la Craiova”, a spus Itu.

Etapa viitoare se joacă Craiova-CFR Cluj, practic “finala campionatului”. Meciul din Oltenia se va juca cu titlul pe masă: echipa care se impune va fi campioana Ligii 1! Există un singur scenariu prin care meciul dintre Astra şi Craiova ar mai conta în lupta pentru titlu: dacă întâlnirea de luni, dintre cele două rivale la titlu, se va încheia la egalitate.