Sport
Dejeanul Ciprian Deac, „încoronat” de cei de la UEFA drept „regele fazelor fixe”!
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/08/ciprian-deac-dejean-cfr-cluj.jpg)
Ciprian Deac este într-o formă excelentă la CFR Cluj, deși fotbalistul născut la Dej a ajuns la 33 de ani.
Cei de la UEFA l-au remarcat pe Deac în parcursul excelent al clujenilor din Europa, care au reușit să treacă în a doua competiție europeană de o grupă cu Celtic, Rennes și Lazio, scriu cei de la Pro Sport.
„Ciprian Deac, regele fazelor fixe”, notează cei de la UEFA, care subliniază că mijlocașul a marcat de două ori în grupele Europa League, oferind și trei assist-uri.
În montajul făcut de UEFA apare golul din lovitură liberă prin care Deac a adus victoria clujenilor cu Rennes (1-0), dar și centrarea perfectă pentru golul lui Burcă din partida câștigată de CFR în fața celor de la Celtic (2-0), în ultima etapă.
VIDEO AICI!