Simona Halep a câștigat primul meci de la Australian Open! A învins-o pe Jennifer Brady cu 7-6, 6-1!

FOTO – Arhivă
loading...

Simona Halep a câştigat fără prea mari emoţii meciul cu Jennifer Brady, prima partidă a româncei de la Australian Open. Halep s-a impus în două seturi, scor 7-6, 6-1, şi a avut puţine probleme doar în startul partidei.

Simona Halep şi-a propus să câştige Australian Open în acest an. Turneul australian este unul dintre cele două mari turnee de Grand Slam pe care românca nu le-a câştigat încă. Halep a fost foarte aproape de acest lucru în 2018 atunci când a jucat finala.

AUSTRALIAN OPEN | Simona Halep, favorită numărul 4 în acest an

Simona Halep începe 2020 de pe locul 3 în clasamentul mondial. Halep este cotată cu şansa a patra la câştigarea trofeului in acest an. Australian Open este primul turneu major pe care Halep îl va juca sub comanda lui Darren Cahill, antrenorul australian care a revenit alături de sportiva din Constanţa la începutul acestui an.

Simona Halep a mai jucat un singur turneu în 2020, la Adelaide. Halep a învins-o pe Ajla Tomljanovic, dar a fost eliminată în sferturi de Aryna Sabalenka.

Simona Halep, REGINĂ în Dubai. A câștigat primul său titlu din 2020

loading...

Simona Halep (locul 2 WTA) a câştigat, ieri, trofeul turneului de la Dubai, după ce a învins-o în finală pe Elena Ribakina din Kazahstan (locul 19 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-6. Este pentru a doua oară când românca este campioană la Dubai, după ce s-a impus și în 2015.

Simona Halep a avut nevoie de aproximativ două ore şi 30 de minute pentru a câştiga finala turneului de la Dubai în faţa Elenei Rybakina.

”E special că am câştigat al 20-lea titlu din carieră în 2020. Mi-am dorit mult să câştig acest turneu, am simţit că devin mai bună pe zi ce trece. Să joci cu o adversară atât de tânără e o provocare mare întotdeauna. Vreau s-o felicit, a jucat fantastic şi acest meci, şi întreg turneul. Simt că îmbătrânesc, iar să joc azi împotriva ei mi-a dat puţină putere. Am simţit că încă pot câştiga aceste meciuri. Are un viitor mare, să fie încrezătoare, că se descurcă bine.

Ador să joc la Dubai, am simţit că e săptămâna mea. La finalul meciului picioarele mele erau foarte obosite. Sunt mândră că am luptat din greu şi am acest trofeu pentru a doua oară”, a declarat Simona Halep după câștigarea primul ei trofeu din 2020.

Halep, la prima sa finală după titlul cucerit anul trecut la Wimbledon şi a 37-a din carieră, a ajuns la 20 de turnee câştigate.

În urma triumfului, Simona a câştigat 470 de puncte WTA şi suma de 696.860 de dolari.

Continuă să citești

VOLEI | Unirea Dej, învinsă pe teren propriu de SCMU Craiova

loading...

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă, scor 1-3, pe teren propriu, de SCMU Craiova.

Partida dintre cele două echipe – disputată în această seară, cu începere de la ora 18, în Sala Sporturilor Dej – a contat pentru a XVII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin. Înaintea acestei confruntări, elevii lui Marius Dascălu și Tiberiu Szilagyi ocupau locul 5 în clasament, cu 28 puncte acumulate, în timp ce oltenii se aflau pe a doua poziție, având 37 de puncte strânse.

Dejenii au cedat primul set cu 25-18, în 23 de minute, însă au reușit să se impună în al doilea, cu același scor. Runda a treia a fost una echilibrată (4-3, 5-6, 8-10, 13-14, 20-22), însă în final, câștig de cauză au avut craiovenii, 25-21. Tot oaspeții au fost mai buni și în ultimul set, 25-17, și CS Unirea Dej – SCMU Craiova s-a încheiat 1-3.

FC Unirea Dej a învins Sănătatea Cluj prin hattrick-ul lui Andrei Pop – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 3-2 Sănătatea Cluj, într-un meci amical disputat astăzi la Cluj-Napoca. Andrei Pop a reușit un hattrick.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Sănătatea Cluj (locul 10, seria a V-a, Liga a III-a) s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 13, pe Baza Sportivă ”Someșeni” din Cluj-Napoca.

Unirea a deschis scorul în minutul 2. Adi Pop a fost faultat în careu, centralul Horațiu Feșnic (cel care a arbitrat Dinamo – FCSB 2-1, în urmă cu câteva zile) a indicat lovitură de la punctul cu var și Andrei Pop a transformat fără emoții. Tot el putea face 2-0, de la marginea careului mare, dar portarul Sănătății s-a opus. În minutul 14, Frăsinean a pasat de pe dreapta și Andrei Pop a trimis peste poartă, din 4 metri, ratând o ocazie uriașă pentru formația sa. Câteva secunde mai târziu, la o fază care nu anunța nimic, fundașul Lang a dat pe lângă minge și ”virușii verzi” au redus din diferență prin Ceaca.

În minutul 30, Vitan a șutat periculos de la distanță, fără probleme pentru goalkeeper-ul gazdelor. Dejenii au preluat din nou conducerea în minutul 38: după o lovitură liberă executată lung și precis, balonul a ajuns la Frăsineanu și acesta a trimis, din prima, în fața porții, de unde Andrei Pop nu a iertat.

La câteva minute după reluare, Cocian și-a încercat și el norocul, portarul Sănătății a reușit în prima fază să respingă și Andrei Pop a fost din nou omul potrivit la locul potrivit, căci tabela s-a modificat în 3-1. Elevii antrenați de Dragoș Militaru s-au întrecut apoi în ratări, prin același Andrei Pop și prin Florin Blaj. S-a terminat 3-2, după ce Sănătatea a punctat pe final, la capătul celui mai bun joc de pregătire făcut de Unirea în această pauză competițională.