Dejeanul Ciprian Deac: „Ne-am dorit mult să câştigăm Supercupa, dar în fotbal se mai întâmplă şi să pierzi”

FOTO – Arhivă
loading...

Fotbalistul echipei CFR Cluj, dejeanul Ciprian Deac, a declarat, sâmbătă seara, că şi-a dorit enorm de mult să câştige Supercupa României, dar a menţionat că în fotbal se mai întâmplă uneori şi să pierzi, conform Agerpres.

Ne pare foarte rău că am pierdut în această seară (n.r. sâmbătă), dar asta este. Ne-am dorit enorm de mult să câştigăm Supercupa, dar ce putem face? În fotbal se mai întâmplă şi să pierzi, important este să ştii să te ridici. Din acest moment gândurile noastre trebuie să fie la meciul de marţi din Liga Campionilor (n.r. – cu formaţia kazahă FC Astana din primul tur preliminar) pentru că e foarte important pentru noi, pentru club, pentru toată lumea. Astana e o echipă foarte bună, meciul se va juca pe teren sintetic, va fi şi căldură foarte mare… Deci va fi o luptă”, a spus fotbalistul dejean Ciprian Deac la postul Digisport.

El a menţionat că următorul obiectiv al formaţiei sale este accederea în grupele Ligii Campionilor sau ale Europa League.

Dacă nu ne gândim la grupe, de ce ne mai prezentăm? E clar însă că va fi foarte greu pentru că ne aşteaptă 4 tururi. Trebuie să fim concentraţi şi să ne atingem obiectivul. Iar obiectivul clubului este să accedem într-o grupă europeană”, a explicat jucătorul campioanei României.

Echipa de fotbal FC Viitorul a câştigat în premieră Supercupa României după ce a învins-o pe campioana en titre CFR Cluj cu 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 86 de Andrei Artean.

FC Viitorul şi-a completat astfel palmaresul după titlul de campioană, Cupa României şi cu cel de-al treilea trofeu naţional, Supercupa României. Aceasta a fost a doua partidă în care formaţia din Ovidiu a jucat cu Supercupa României pe masă, dar în 2017 a pierdut în faţa echipei FC Voluntari cu 0-1.

EXCLUSIV. FC Unirea Dej și antrenorul Gică Barbu o iau pe drumuri diferite. Contractul, REZILIAT pe cale amiabilă!

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej și antrenorul Gheorghe Barbu au ajuns la un acord privind rezilierea contractului pe cale amiabilă.

Gheorghe Barbu a semnat cu FC Unirea Dej la sfârșitul lunii septembrie 2018. Înainte să ajungă la Unirea – formație pe care de altfel a mai antrenat-o în ultimii ani – a mai stat pe banca unor echipe precum Universitatea Cluj, Unirea Jucu, CFR Cluj 2 sau Mureșul Deva.

În calitate de fotbalist, Gică Barbu a evoluat pentru Universitatea Craiova, Electroputere, Farul Constanța, Ceahlăul Piatra Neamț și FC Național, atacantul având – conform romaniansoccer.ro –  28 de goluri în 237 de meciuri în Divizia A1, un gol în 13 jocuri în Cupa României și trei prezențe în cupele europene (două în Cupa Campionilor Europeni și una în Cupa UEFA).

Astăzi, la aproximativ un an de la semnarea angajamentului, FC Unirea Dej și antrenorul Gheorghe Barbu o iau pe drumuri diferite, contractul dintre cele două părți fiind reziliat de comun acord.

”Venind într-un moment greu pentru noi, la începutul turului trecut, Gheorghe Barbu a avut un rol important în formarea noii echipe. FC Unirea Dej îi mulțumește, pe această cale, antrenorului Gheorghe Barbu pentru implicare și întreaga activitate desfășurată în cadrul clubului și îi urează mult succes în continuare în carieră”, a declarat pentru Dej24.ro Gabriel Magdaș, președintele executiv al Unirii Dej.

Continuă să citești

VOLEI | Unirea Dej, victorie categorică, în minimum de seturi, la Baia Mare

loading...

Echipa de volei Unirea Dej s-a impus cu 3-0, în deplasare, în fața formației CS Știința Explorări Baia Mare, la capătul unui joc care a fost la discreția dejenilor.

Partida dintre CS Știința Explorări Baia Mare și Unirea Dej – disputată ieri după-amiază, de la ora 18, pe terenul maramureșenilor – a contat pentru a VI-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin.

Elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi s-au impus în minimum de seturi, controlând ostilitățile pe tot parcursul confruntării. Primele două runde au fost adjudecate cu același scor, 25-21, în timp ce actul cu numărul trei s-a încheiat la o diferență de cinci puncte, 25-20.

”A fost un meci pe care l-am dominat de la un capăt la altul. Echipa mea a jucat la un nivel foarte bun și ne-a ieșit aproape totul în această partidă”, a declarat Marius Dascălu.

Pentru CS Unirea Dej urmează confruntarea de pe teren propriu cu CSM Arcada Galați.

CRONICĂ. Punct mare pentru FC Unirea Dej, la Turda. Florin Blaj, salvator pe final – FOTO

loading...

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida din deplasare cu Sticla Arieșul Turda.

Meciul – care a debutat la ora 14, pe stadionul din Turda – a contat pentru a XIII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Înaintea acestei confruntări, FC Unirea Dej ocupa locul 9 în clasament, cu 16 puncte acumulate, în vreme ce turdenii se situau pe poziția cu numărul 4, având 20 de puncte strânse până acum.

Turdenii puteau deschide scorul în minutul 10, când Cordoș, cu capul, a ratat de puțin ținta. La faza următoare, Dan, tot cu capul, a trimis peste. Dejenii – care astăzi nu l-au avut pe bancă pe Gică Barbu – au replicat prin Florin Blaj, însă șutul său a trecut peste poartă.

În minutul 24, Marcu a executat bine o lovitură liberă, numai că Farcaș a fost la post. Ultimele 20 de minute din prima repriză le-au aparținut uniriștilor, care s-au instalat în terenul turdenilor și au controlat ostilitățile. În minutul 29, Blaj a pătruns în careu și l-a găsit pentru Onicaș, dar căpitanul dejenilor a preluat balonul, în loc să șuteze din prima. Până la finalul primei părți, Bogdan Pop a mai executat o lovitură liberă și goalkeeper-ul Rareș Pop a reținut fără probleme.

După reluare, Andrei Pop a șutat plasat, fără succes. Nici Savu nu a fost mai norocos, cu o execuție periculoasă, puțin pe lângă. În minutul 56, Bogdan Pop a fost aproape de a deschide scorul cu o centrare de pe partea dreaptă. Turdenii și-au pus și ei mâinile în cap la ratarea lui Paleoca – un șut în diagonală. În minutul 62, Andrei Pop a căzut în careu – după ce a trecut ușor de un adversar – și a cerut 11 metri, însă arbitrul i-a acordat ”galben” pentru simulare. A urmat o lovitură liberă bătută de Varodi, peste poarta lui Farcaș.

Turdenii au deschis scorul în minutul 70, la o fază de cascadorii râsului, cum rar se vede în fotbal. Kereki a pierdut un duel în bandă, Cobarzan i-a furat balonul și s-a îndreptat spre careul mare, moment în care a căzut la pământ și a solicitat fault. Deși arbitrul nu a fluierat nimic (însă s-a auzit un fluier din tribune!), Zaharia a luat mingea în mână – în careul dejean – și centralul a indicat, evident, lovitură de la 11 metri. Florin Dan (’73) a transformat în stânga portarului dejean pentru 1-0. Mai mult decât atât, Onicaș a luat două cartonașe galbene în doar două minute și a fost eliminat.

Gazdele puteau face imediat 2-0, însă Dan a ratat incredibil, din 5 metri. Dejenii – aflați cu un om în minus pe teren – au dat lovitura în minutul 87. Florin Blaj a recuperat mingea în careul advers, s-a îndreptat spre linia de fund și, din unghi închis, aproape imposibil, a egalat la unu. Mai mult decât atât, în ultimele secunde ale jocului, Andrei Pop a pasat excelent pentru Adrian Farcaș – aflat în fața porții, dar un apărător turdean a reușit să ”piște” puțin mingea, să blocheze astfel faza și partida s-a încheiat indecis, 1-1.

Arieșul Turda: 1. Pop R., 5. Cimpoeșu, 18. Paleoca, 4. Cordoș, 20. Marcu, 15. Cocoară, 7. Dan Fl., 8. Savu, 6. Cobarzan, 11. Varodi, 10. Salcău.

FC Unirea Dej: 12. Farcaș, 3. Plaian, 17. Zaharia, 13. Sabo, 5. Kereki, 8. Papp, 6. Cătinean, 10. Blaj, 18. Pop B., 19. Onicaș, 9. Pop A.