Doar egal pentru FC Unirea Dej cu Gaz Metan Mediaș 2 – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș 2 și a obținut un punct din confruntarea cu ”lanterna roșie”.

Întâlnirea de ieri după-amiază – care a debutat la ora 17 – a contat pentru a V-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Oaspeții au început mai bine meciul și au controlat ostilitățile, având o bară și încă două ocazii importante. Medieșenii au profitat de spațiile mari lăsate de jucătorii Unirii și au reușit să combine cu ușurință, banda dreaptă a gazdelor fiind pentru zeci de minute ”călcâiul lui Ahile”.

Deloc contrar cursului jocului, Gazul a deschis scorul în minutul 45. Alexandru Buziuc a executat o lovitură liberă de la mare distanță, iar Ignat – ”adormit” pentru câteva secunde în poartă – s-a văzut nevoit să scoată balonul din plasă.

După reluare, dejenii – în continuare fără antrenor pe bancă! – și-au îmbunătățit jocul și au început să pună probleme adversarilor. În minutul 78, centralul a indicat lovitură de la punctul cu var și Andrei Moldovan – golgeterul Unirii – a transformat pentru 1-1. Dejenii puteau da lovitura pe final – ratând trei ocazii mari de tot, însă nu au reușit să mai marcheze și întâlnirea de pe Municipal s-a încheiat la egalitate, spre dezamăgirea și exasperarea spectatorilor din tribune.

În urma acestui rezultat, FC Unirea Dej obține doar un punct și ajunge la borna trei – rămânând pe penultimul loc în clasament, în timp ce medieșenii se bucură de primul lor punct bifat în acest sezon competițional.