Someșul Dej, eșec cu CS Florești în Liga a IV-a! Unirea Dej 2 a înregistrat însă prima victorie a sezonului

CS Floreşti a câştigat clar, 4-1, derby-ul etapei a cincea din Liga a IV-a, cu Someşul Dej, potrivit CJSport.

Oaspeţii au fost extrem de pragmatici, în timp ce dejenii s-au trezit abia la 0-3, prea târziu pentru a mai pune în pericol victoria Floreştiului.

Jucătorii lui Călin Budişan au intrat extrem de motivaţi, însă, în acest meci, pe care l-au rezolvat încă de la pauză. Văidean, Dîrjan şi Frătean au dat trei goluri în mai puţin de 20 de minute şi au făcut ca scorul să arate un 0-3 la care nu se aştepta prea multă lume înaintea partidei.

Misiunea, şi aşa lejeră a floreştenilor, a fost simplificată şi mai tare după reluare, atunci când Toma a fost eliminat după un fault la Părăvan. Jocul dejenilor a avut şi efect mult prea târziu pe tabelă, în minutul 85, atunci când Paul Bogdan a înscris din penalty, dar Kilin a stabilit scorul final cu un gol în prelungiri.

Victorie importantă pentru roş-albaştrii, care s-au distanţat la trei puncte de Someşul Dej, doar liderul Unirea Iclod părând să ţină pasul cu floreştenii în acest campionat.

Etapa a cincea a consemnat, pe de altă parte, şi prima victorie a sezonului pentru Unirea Dej 2, care s-a impus tot cu 4-1, dar într-un meci cu Armenopolis Gherla. Jucătorii lui Eusebiu Şuvagău au făcut cel mai bun meci de până acum, în faţa unui adversar care a avut din nou un lot subţire la un joc din campionat.

Dejenii şi-au văzut de treabă însă, iar Papp, Banias şi Graur au făcut ca scorul să arate 3-0 în minutul 31. S-a făcut 4-0 la 10 minute după pauză, datorită lui Micle, în timp ce scorul final l-a stabilit Balint, cel care a mai îndulcit înfrângerea gherlenilor.

Dacă Unirea 2 a urcat pe locul 11, Armenopolis rămâne cu zero puncte, pe ultima poziţie a clasamentului.