Dragoș Militaru, antrenorul Unirii Dej, după remiza cu Iași: ”Am avut penalty clar și gol valabil anulat în repriza a doua” – VIDEO

La scurt timp după remiza de pe teren propriu cu Politehnica Iași, antrenorul Unirii Dej Dragoș Militaru a declarat că echipa sa, care ar fi meritat victoria, a fost dezavantajată de două ori de arbitraj.

Meciul dintre Unirea Dej și Politehnica Iași – disputat ieri, de la ora 17:30, pe Stadionul Municipal Dej – a contat pentru penultima etapă a Play-off-ului Ligii 2. Confruntarea s-a încheiat la egalitate, 0-0, însă gazdele au fost dezavantajate de centralul Robert Avram. Centralul nu a acordat un penalty clar în minutul 30, când Ștefanovici a lovit cu mâna mingea pe care o proteja Florin Blaj. De asemenea, în minutul 79, Alex Pop a înscris cu capul, din 6 metri, însă golul a fost anulat pentru un presupus offside. Reluările TV n-au fost foarte concludente și există suspiciuni și la această fază.

La finalul jocului de pe Municipal, antrenorul Unirii Dej a declarat că echipa sa, care ar fi meritat victoria, a fost dezavantajată de arbitraj.

”Încă un punct muncit adăugat de noi în clasament. Cred că meritam să câștigăm astăzi, am revăzut și eu faze acum. Penalty a fost clar în prima repriză, mai clar de atât nu cred că se putea. Gol valabil anulat în repriza a doua; cel puțin pe linie au fost, Alex Pop și cu primul fundaș al lor din linie. Deci un gol corect anulat, un penalty nedat și încă trei, patru situații ale noastre foarte clare din care n-am putut să înscriem și să ne apropiem cu un pas și mai mare de baraj. Dar, până la urmă, e un punct, se adună. O să se joace totul la ultima etapă. Poate (n.r. – ne-a lipsit) un pic mai mare luciditate în fața porții sau la ultima pasă. Dar am băgat mingea în poartă, însă au scos-o arbitrii. A fost un gol corect și, repet, un penalty nedat în prima repriză.

(n.r. – Sunt mulțumit de evoluția jucătorilor mei) ținând cont că a fost al treilea meci în decurs de opt zile, în care noi jucăm cu aproape aceeași jucători în fiecare meci, pentru că și astăzi nu am putut să punem nici măcar 20 de jucători în lot, pentru că ăștia mai suntem. Acum s-a mai accidentat și Daniel Pop. Sunt mulțumit că au muncit, s-au zbătut și că și-au dorit foarte mult să câștige. Îi văd un pic dezamăgiți la final, acum, dar eu, pe această cale, vreau să le spun încă o dată că nu s-a jucat nimic și totul o să se joace în ultima etapă și să fie mândri de ei că au ajuns să joace până la ultima etapă calificarea la baraj”, a declarat tehnicianul în vârstă de 33 de ani.