Unirea Dej a remizat cu Poli Iași, campioana Ligii 2 și luptă în continuare pentru locul de baraj

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 0-0, cu Poli Iași și a obținut a cincea remiză în Play-off-ul Ligii 2. Partida disputată ieri după-masă, de la ora 17:30, pe Stadionul Municipal Dej a contat pentru penultima etapă a Play-off-ului.

Lovitura de start simbolică a fost dată de Ioan Zavalschi, fost jucător al Unirii Dej în anii ‘75. Totodată, în calitate de director, a administrat complexul sportiv Unirea Dej timp de două decenii.

Prima repriza a fost echilibrată, fără ocazii la cele două porți. În minutul 30, arbitrul Robert Avram a luat o decizie controversată în favoarea oaspeților. Ștefanovici a lovit clar cu mâna mingea pe care o proteja Florin Blaj, însă în loc de penalty, centralul Robert Avram a lăsat jocul să continue.

La cinci minute după pauză, Cocian a centrat excelent în fața porții pentru Fulga, dar jucătorul împrumutat de la FCSB nu a reușit să fructifice. Nici Cocian (‘54) nu a fost mai norocos cu șutul său din marginea careului mare. La faza următoare, Fulga a scăpat singur cu Ailenei și a ratat o șansă uriașă de a deschide scorul. La fel de mare a fost și ocazia lui Cocian din minutul 67, când a zguduit transversala cu o execuție de la 18 metri.

În minutul 79, Alex Pop a înscris cu capul, din 6 metri, însă golul a fost anulat pentru un presupus offside. Reluările TV n-au fost foarte concludente și există suspiciuni și la această fază.

La finalul celor 90 de minute tabela de marcaj a indicat 0-0 și Unirea s-a ales doar cu un punct din această confruntare. Lupta pentru locul 5 – poziție care duce la barajul de promovare în SuperLigă – rămâne deschisă și totul se va decide în ultima etapă, la Galați!

Primul ”11”: 39. RAILEAN – 20. GÎȚ, 21. D. POP (‘26 BUTA), 13. CHIRA, 98. MAFTEI, 8. MATIȘ (‘75 CĂLUGĂR), 6. CĂTINEAN, 17. COCIAN, 11. AL. POP (C), 10. BLAJ (‘46 BOGDAN), 18. FULGA. Rezerve neutilizate: 12. CHINDRIȘ, 26. CHECICHEȘ, 15. BURDEȚ, 7. AN. POP, 77. FRĂSINEANU.