Sport
Echipa de oină a Școlii Gimnaziale Chiuiești a câștigat ”Cupa Țării Chioarului”
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
9 anipe
Echipa de oină a Școlii Gimnaziale Chiuiești a reușit să câștige ”Cupa Țării Chioarului” la oină, competiție dedicată juniorilor I și aflată la ediția a II-a.
Competiția a fost organizată de Federaţia Română de Oină, sub Înaltul Patronaj al Majestăţii Sale Regele Mihai. ”Cupa Țării Chioarului” la oină s-a desfăşurat pe stadionul din Remetea Chioarului, judeţul Maramureş, în perioada 5-7 iunie 2015.
La sfârșitul întrecerii sportive, echipa de oină a Școlii Gimnaziale Chiuiești a reușit să se impună și să își adjudece trofeul pus în joc de organizatori.
Unul dintre scopurile acestei competiții a fost acela de a promova jucători talentați în eșaloanele superioare (licee de specialitate, echipe de club care participă la campionate naționale sau internaționale).