Ştiri din zonă
Elevi informați de polițiștii clujeni despre riscurile din mediul online – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
12 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/08/elevi-Frata-1024x576.jpeg)
Ieri, 10 august, în intervalul orar 18.00 – 20.00, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Câmpia Turzii – Postul de Poliție Comunală Frata au derulat activități de educație rutieră și de prevenire a victimizării minorilor în cadrul Parohiei Ortodoxe Berchieșu, din comuna Frata, unde au participat un număr de aproximativ 30 de elevi.
Polițiștii le-au prezentat principalele reguli de circulație, punând accent pe importanța abordării unui comportament corect în calitate de pietoni, pentru a putea preveni orice eveniment nedorit.
Totodată, au discutat despre efectele abandonului școlar și despre fenomenul delicvenței juvenile și măsurile care trebuie luate pentru a preveni astfel de situații.
Având în vedere că mediul online este tot mai frecvent utilizat de către copii, s-a pus accent și pe această temă, fiind informați despre principalele riscuri și vulnerabilități pe care le-ar putea întâmpina în spațiul virtual, precum și despre măsurile pe care ar trebui să le adopte, astfel încât să evite situațiile periculoase.