CRONICĂ. FC Unirea Dej a bătut Tășnadul cu 3-2, după ce a REVENIT SPECTACULOS de la 0-2 – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins Unirea Tășnad cu 3-2, la capătul unei partide în care oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, dar elevii lui Gheorghe Barbu au revenit fabulos în partea secundă. Daniel Hetea a reușit un hattrick, fiind omul meciului.

Confruntarea din această după-amiază, care a început la ora 15, a contat pentru a VII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Dejenii puteau deschide scorul în minutul 5, când Moldovan a trimis cu capul în transversală și a ratat o ocazie mare de tot. Cinci minute mai târziu, oaspeții – veniți la Dej fără a simți gustul înfrângerii – au replicat prin Anton, însă șutul său a trecut peste poarta gazdelor.

Moldovan s-a remarcat din nou în minutul 28. Atacantul a fost ”servit” dintr-un corner bătut de pe dreapta, dar nu a reușit să împingă mingea în poartă, din 5 metri, și să îndeplinească o simplă formalitate. Câteva secunde mai târziu, la un fault în careul dejean, centralul a indicat lovitură de la punctul cu var și Stanciu a deschis scorul pentru Tășnad. În minutul 38, oaspeții au reușit să își majoreze avantajul prin Vincze, care a pătruns printre fundașii Unirii și l-a executat pe Ignat. Dejenii puteau reduce din diferență la ultima fază a primei reprize, numai că Florin Blaj a ratat milimetric întâlnirea cu mingea.

Fotbaliștii din Tășnad au intrat la vestiare cu 2-0 pe tabelă și cu siguranță nu se gândeau la ceea ce avea să urmeze. În minutul 62, Hetea a primit balonul în centrul apărării adverse și a redus din diferență, reaprinzând speranțele colegilor săi din teren și de pe bancă. Mai mult dectât atât, oaspeții au rămas cu un om în minus în minutul 68, când Varca a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de pe teren.

Pe fondul unui joc foarte bun, gazdele au dat lovitura în ultimele minute ale întâlnirii de pe Municipal. Intrat pe teren de doar câteva secunde, Pop a centrat excelent de pe partea stângă pentru Hetea și acesta a trimis balonul în plasă. Cu un minut înainte de finalul celor 90, același Hetea a șutat plasat, l-a învins pentru a treia oară pe Gorbe și a bifat hattrick-ul, spre bucuria spectatorilor prezenți în tribune.

FC Unirea Dej – Unirea Tășnad s-a încheiat 3-2, iar elevii lui Gheorghe Barbu au spart gheața și au bifat prima victorie din acest sezon competițional, la capătul unui meci spectaculos în care oaspeții – neînvinși până acum – au condus cu 2-0 la pauză. De remarcat jocul bun făcut de dejeni (excelent tactic, mai ales în a doua parte), schimbările inspirate ale antrenorului Barbu și forma senzațională traversată de Daniel Hetea, unul dintre cei mai buni jucători ai Unirii Dej în acest moment.