Liga a IV-a | Weekend presărat cu victorii pentru Unirea Dej 2 și Someșul Dej! CFR Dej a înregistrat o nouă înfrângere

Unirea Dej 2 și Someșul Dej au consemnat victorii în cea de-a șaptea etapă a Ligii a IV-a, iar  CFR Dej a pierdut întâlnirea de pe „Municipal” cu Vulturul Mintiu-Gherlii.

Performera zilei este Unirea Dej 2, care a învins-o pe Unirea Triteni cu 2-1, golul decisiv fiind marcat în minutul 90+3. A fost o partidă care a explodat pe final, sub privirile antrenorului Unirii Dej din Liga a III-a, Gheorghe Barbu, scrie CJSport.

După ce dejenii au deschis scorul înainte de sfârşitul primei reprize, printr-un gol marcat de Trif, Triteniul a egalat in minutul 89, după reuşita lui Andrei Pintilie. Oaspeţii au avut apoi o ocazie bună de a trece în avantaj, dar bucuria avea să vină tot în tabăra echipei pregătite de Eusebiu Şuvagău. Benea a înscris pentru 2-1 în prelungiri şi Unirea 2 a trecut peste Triteni în clasament.

Someşul Dej este echipa care a profitat cel mai mult de pe urma rezultatelor etapei a şaptea. Formaţia preluată recent de Mircea Bolba s-a apropiat la cinci puncte de liderul Unirea Iclod, după o victorie fără prea multe emoţii cu Armenopolis Gherla. Dejenii au câştigat cu 5-0, datorită golurilor marcate de Gherghel, Bogdan Paul, Petrean, Podină şi Boerean, Someşul profitând din plin de experienţa superioară comparativ cu cea a gherlenilor. Dacă Someșul Dej a urcat pe locul trei, Armenopolis rămâne ultima clasament, cu şapte eşecuri din tot atâtea meciuri.

Stadionul Municipal din Dej a găzduit duminică după-amiază meciul dintre CFR Dej şi Vulturul Mintiu-Gherlii, încheiat 0-3. Oaspeţii s-au impus datorită dublei lui Ovidiu Farcaş şi golului înscris de Sergiu Pop, dar au avut şi destule emoţii până să se desprindă decisiv. Dejenii au avut şi ei şansele lor, dar al doilea gol marcat de „vulturi” a liniştit partida, Mintiul reuşind prima victorie din acest campionat.