FC Unirea Dej a pierdut cu ”U” Cluj, dar jocul a fost promițător – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost învinsă cu scorul de 2-0, pe stadionul Cluj Arena, de formația Universitatea Cluj.

Partida din Cluj-Napoca, disputată în această după-amiază, a contat pentru etapa a XVII-a a seriei a V-a din Liga a III-a. Prima repriză a fost destul de echilibrată, remarcându-se Florescu pentru ”U” Cluj și Popescu pentru Unirea Dej. În minutul 40, arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var pentru gazde, însă portarul francez Kodion a apărat șutul trimis de Ursu și tabela a rămas intactă.

”Studenții” au reușit să deschidă scorul după aproape 65 de minute, Iuliu Hațiegan – intrat pe teren de numai câteva minute – marcând după o combinație cu Goga. Cu 15 minute înainte de final, Cristian Ene a punctat și el pentru ”U” Cluj, după o pasă primită de la Goga, și a închis tabela.

În ciuda înfrângerii suferite, scor final 0-2, FC Unirea Dej a avut un joc promițător, destul de solid și cu speranțe pentru viitor.

”U” Cluj: Dinu – Takacs, Abrudan, Cordoș, Manu – Giurgiu, Florescu, Micaș – Hordouan, Ene, Ursu. Au mai intrat Hațiegan, Goga, Greu, Telcean. Antrenor: Adrian Falub.

FC Unirea Dej: Kodion – Rodină, Kovacs, Kiș, Hîmpea, Itu, Popescu, Muntean, Ferhaoui, șerban, Boje. Au mai intrat Blaj, Nogo, Kocsi. Antrenor: Pino Murgia.

Celelalte rezultate înregistrate în seria a V-a:

vineri, 9 martie, ora 15:00
Gaz Metan Mediaş 2 – Performanţa Ighiu 0-4
Cătălin Tineiu (2, 86), Claudiu Oara (11 – pen.), Cristian Seiwerth (79)
Unirea Alba Iulia – ACS Fotbal Comuna Recea 0-1
Romario Rus (53)
Sănătatea Cluj – Industria Galda 1-1
Alexandru Gaşpar (23) / Daniel Lupşan (32)
Viitorul Ghimbav – CFR Cluj 2 0-3
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.

sâmbătă, 10 martie, ora 15:00
CS Iernut – Metalurgistul Cugir 1-1
Ionuţ Cheţan (79 – pen.) / Marin Codrea (56)
FC Avrig – Avântul Reghin  2-1
Marius Coşovan (14), Adrian Cârstean (16) / Andrei Lascu (18 – autogol)