CRONICĂ. FC Unirea Dej rămâne NEÎNVINSĂ după 1-1 cu Reghin. Fl. Blaj, EUROGOL de la 35 de metri – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu Avântul Reghin. Dejenii au scăpat victoria printre degete, dar au înregistrat al cincelea meci consecutiv fără înfrângere.

Confruntarea de pe Stadionul Municipal Dej – care a debutat la ora 15 – a contat pentru a IX-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Prima ocazie de gol le-a aparținut oaspeților. În minutul 22, Stavilă a primit în centrul careului mare, dar execuția sa din întoarcere a fost blocată de Ignat. Dejenii au replicat prin Duma care a trimis în brațele portarului un balon venit de pe partea stângă. În minutul 26, același Duma a șutat frumos din întoarcere, dar Vlasa a respins de sub transversală.

Un minut mai târziu s-a remarcat și Moldovan. Servit în gura porții, atacantul a ratat întâlnirea cu balonul, în 5 metri. Totuși, scorul avea să fie deschis de Florin Blaj, în minutul 32, printr-un EUROGOL de la 35 de metri, sub transversală, o execuție splendidă care l-a lăsat afiș pe portarul Reghinului. Câteva minute mai târziu, o combinație frumoasă între Dulap și Hetea a fost finalizată slab de puștiul născut în ’99. Până la pauză doar Bujor și-a mai încercat norocul cu un șut de la 16 metri, fără succes.

După reluare, Bujor a luat la țintă transversala și le-a dat ceva emoții dejenilor. Oaspeții au reușit egalarea în minutul 58. La o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă, fundașii Unirii au respins balonul în zona centrală și Adrian Murar – nestânjenit de nimeni – l-a executat cu sânge rece pe Ignat. Ultimele 10 minute ale meciului au fost de infarct: trei ocazii uriașe Unirea, două Avântul. ”Balul” a fost deschis de Hetea, care nu a ales cea mai bună variantă deși se afla în poziție ideală, pe partea dreaptă, și nu era deranjat de niciun adversar. La fel de ghinionist a fost și Moldovan, câteva secunde mai târziu. Atacantul a scăpat singur spre poarta adversă, însă și-a făcut mingea prea lung și a ratat execuția.

De cealaltă parte, în minutul 83, Stavilă a scăpat și el ”unu la unu” cu Ignat, dar portarul Unirii a avut o intervenție excelentă și și-a salvat echipa. Dejenii puteau da lovitura în minutul 85, la o fază în care Dulap a scos o lovitură liberă periculoasă. Tânărul Pop și-a asumat execuția, numai că balonul a trecut milimetric pe lângă poarta Avântului, spre dezamăgirea spectatorilor de pe Municipal. Pe final, goalkeeper-ul Ignat a fost ”îngerul” dejenilor. Stăvilă s-a descotorosit de apărarea Unirii și din 5 metri, poziție centrală, a ratat șansa de a puncta decisiv grație intervenției incredibile a portarului dejean.

FC Unirea Dej – Avântul Reghin s-a încheiat 1-1, la capătul unui meci în care amândouă echipele puteau da lovitura pe final. De remarcat că Unirea mai adaugă un punct în clasament, al unsprezecelea, și înregistrează al cincelea meci consecutiv fără înfrângere.

Pentru elevii antrenați de Gheorghe Barbu urmează confruntarea din deplasare cu ”virușii verzi” de la Sănătatea Cluj.